Pošlete DMS DCHB na 87777

Na pomoc lidem ohroženým existenční nouzí

Děkujeme!

www.darcovskasms.cz

Roste počet charitních dobrovolníků, stále jich není dost

Roste počet charitních dobrovolníků, stále jich není dost

Diecézní charita Brno zaznamenala loni nárůst dobrovolníků téměř o 2000. Z více než 12.000 v roce 2012 se počet zvýšil téměř na 14.000. Přesto však charita nové dobrovolníky stále hledá.

Nejvíce dobrovolníků se ročně zapojuje do Tříkrálové sbírky. "Loni na Tři krále chodilo přes 12.000 lidí. Dále máme asi 500 dobrovolníků dlouhodobých, 600 krátkodobých a ještě některé další," uvedla tisková mluvčí Diecézní charita Brno Diana Kosinová. Celkem měla Diecézní charita Brno loni 13.945 dobrovolníků, o rok dříve 12.134.

Diecézní charita však nové lidi nadále hledá. "I když počet narůstá, dobrovolnictví v České republice stále široká veřejnost vnímá jako dost zvláštní záležitost a nechápe, že někdo ve svém volném čase pomáhá druhým a ještě zadarmo," uvedla Kosinová.

Podle koordinátorky dobrovolnických aktivit brněnské charity Veroniky Kollárové však může činnost prospět nejen klientům. "Dobrovolnická zkušenost je v dnešní době adekvátní a rovnocenná pracovní zkušenost pro některé zaměstnavatele. Stalo se nám, že přijali dobrovolníka naší charity jen díky tomu, jaké reference jsme o něm zaměstnavateli podali," uvedla Kollárová.

Nejčastějšími dobrovolníky jsou studenti. Větší skupinu tvoří ženy. "V posledních dvou letech se ale struktura začíná měnit. Zatímco dříve bylo dobrovolnictví víceméně ženskou záležitostí, nyní se začínají objevovat i muži a také lidé ekonomicky aktivní," uvedla Kollárová.

Celý zpráva ČTK na webu Senivia

 Foto: Richard Bouda a Arcidiecézní charita Olomouc