Pošlete DMS DCHB na 87777

Na pomoc lidem ohroženým existenční nouzí

Děkujeme!

www.darcovskasms.cz

Koláč pro hospic 2019

Podpořte naši

hospicovou péči

9. 10. 2019

Charitní pomoc dorazila k uprchlíkům na jih Maďarska. Rady dobrovolníkům

Charitní pomoc dorazila k uprchlíkům na jih Maďarska. Rady dobrovolníkům

Dnes v noci se dvě pracovnice Diecézní charity Brno vrátily z jihu Maďarska, kde u města Röszke v bezprostřední blízkosti srbských hranic vzniklo provizorní tábořiště odkázané na pomoc dobrovolníků a neziskových organizací. Většina materiální pomoci určená pro Budapešť byla nakonec po domluvě s Maďarskou Charitou přepravena hlavně sem. Charitní pracovnice se zde také zapojily do rozdávání jídla  >>>

Pomoc v Budapešti je již poměrně koordinována a zvládnuta, ale jižní oblast opravdu potřebuje jak materiální pomoc tak lidskou.

Přinášíme několik rad pro ty, kteří chtějí pomáhat v tomto místě na jihu Maďarska:

  • Z věcí jsou užitečné pouze tyto: spacáky, přikrývky, karimatky, stany malé láhve pitné vody – neperlivé!!!  sušenky, musli tyčinky, oplatky, horalky, teplé oblečení – mikiny, teplá obuv, ponožky, bundy – vše roztříděné podle typu oblečení, pohlaví a věku, odolné ovoce – banány, pomeranče, jablka, hrušky, připrav. sendviče, ale pokud s uzeninou, tak kuřecí - tzv. halal, pytle na odpadky, gumové rukavice
  • Pomoc vždy konzultujte na místě s místními dobrovolníky, kteří jsou tam již delší dobu, co kde složit a jak pomáhat vlastním přičiněním. Nedělejte nic na vlastní pěst. Respektujte způsob rozdávání věcí. Pokud je budete dávat nekoordinovaně, dostane se jen těm, co k vám doběhnou rychleji a na ty „vzadu“ se nedostane. 
  • Pokud budete pomáhat jako dobrovolníci, dbejte i na sebe. Člověk zapomíná pít, jíst. Rychle se však tak vyčerpáte. Dopřejte si v noci také trochu spánku, ačkoliv lidé – uprchlíci z hranic přicházejí po stovkách neustále! 
  • Velmi by se hodili tlumočníci! 
  • Situace je tam místy nebezpečná a napjatá. Pro všechny strany je to náročné, jak pro uprchlíky tak maďarskou policii. Ale za pomoc jsou všichni velmi vděční!

Nadále pokračuje humanitární sbírka Diecézní charity Brno pro uprchlíky

Doposud přišli i některé krásné dary, jako plyšové hračky od paní z Jablonce nad Nisou nebo měsíční dávka stravenek od paní z Prahy.

Velká část darů byla také přepravena do přetíženého uprchlického zařízení v Zastávce u Brna, s kterým Diecézní charita Brno dlouhodobě spolupracuje.

Velice si vážíme dosavadní podpory veřejnosti, jak materiální, tak finanční. Děkujeme za Vaši solidaritu s uprchlíky!