Pošlete DMS DCHB na 87777

Na pomoc lidem ohroženým existenční nouzí

Děkujeme!

www.darcovskasms.cz

Modrobílé deštníky visí nad hlavami Brňanů. Pomohou lidem s autismem a mentálním postižením

Modrobílé deštníky visí nad hlavami Brňanů. Pomohou lidem s autismem a mentálním postižením

Chrání v horkých dnech před slunečním žárem, jsou krásné a ještě pomáhají. Více než dvě stovky barevných deštníků od prvního srpnového pondělí zdobí Českou ulici. Instalace, za kterou stojí Nadace DRFG, oslavuje mistrovský double Komety a zároveň má důležitý charitativní účel. Peníze, které se vyberou dražbou deštníků, využije Diecézní charita Brno a Nadační fond Kometa na pomoc lidem s mentálním postižením a dětem s diagnózou poruchy autistického spektra.

Když se v Brně v roce 2016 objevily deštníky poprvé, staly se rychle senzací a tisíce fotek zaplavily během několika dní celý internet. „Venkovní instalace má nejen oživit ulici, ale každý rok také pomáhá potřebným. I letos budou mít lidé možnost po skončení instalace deštníky zakoupit a přispět tak na dobrou věc,“ uvedl ředitel Nadace DRFG David Macek.

Zatímco loňský ročník byl v barvách italské trikolory, letos dominují modrá a bílá jako oslava mistrovského doublu Komety Brno. Tradiční klub v obou uplynulých sezonách vybojoval zlaté medaile a tím se stal nejúspěšnějším celkem české, respektive československé hokejové historie. Všechny deštníky jsou proto vyvedeny v barvách, které ke Kometě neodmyslitelně patří – v odstínech modré a bílé. Zároveň je zdobí slova z Ódy na Kometu, která organizátoři využili díky laskavému svolení Premiera production Vladana Krásného. Modré a bílé deštníky doplňuje třináct žlutých symbolizujících všechny mistrovské tituly Komety Brno. Na nich jsou vytištěny ročníky jednotlivých zlatých let.

„Myšlenka instalace deštníků v barvách Komety se nám moc líbí. Deštníky totiž prázdninově oživí Českou ulici a plní hned několik funkcí. Kromě té estetické chrání lidi před deštěm a v horkých dnech znamenají i trochu stínu v jinak exponovaném centru města. Nejdůležitější je pro nás ale charitativní podtext celé instalace. To je téma, kterému se Kometa dlouhodobě věnuje,“ sdělila Lenka Plšková, obchodní a marketingová ředitelka HC Kometa Brno.

Obyvatelé i návštěvníci Brna se mohou pod deštníky v České ulici procházet až do konce září, do začátku další extraligové sezony. Deštníky následně poputují do dražby na webu Sportovniaukce.cz. Letos pomohou vybrané peníze lidem s autismem. Prostřednictvím Diecézní charity Brno se jich část dostane na konto Chráněného bydlení sv. Michaela, které pomáhá vytvořit důstojné podmínky k životu lidem s mentálním postižením a autismem. „Přístřeší a bezpečí, které symbolizují zavěšené deštníky, potřebuje stále mnoho lidí v nouzi. Pomáháme proto různým skupinám nejen k získání střechy nad hlavou, ale především k vytvoření domova. Letos výtěžek dobročinného prodeje deštníků obdrží klienti s mentálním postižením a autismem v Chráněném bydlení sv. Michaela, kteří právě tam nachází nový, plnohodnotný domov,“ říká ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Další část výtěžku z dobročinné aukce pak Nadační fond KOMETA použije na podporu rodin s dětmi, kterým do života vstoupila diagnóza poruchy autistického spektra. „Jsme rádi, že se letos projekt propojil s hokejovým klubem HC Kometa Brno, a tím i s Nadačním fondem KOMETA, protože se nám díky tomu naskytla možnost navázat spolupráci s Diecézní charitou Brno a společně tak podpořit cílovou skupinu osob s autismem. Nadační fond KOMETA podporuje rodiny s dětmi s poruchou autistického spektra, dětem nabízíme poradenské, asistenční, volnočasové i terapeutické služby. Naší cílovou skupinou jsou děti s diagnózou poruchy autistického spektra do 18 let věku žijící na území Jihomoravského kraje. Bohužel není prozatím v našich silách podporovat i dospělé, jelikož potřeby osob s autismem se věkem mění. Proto velmi oceňujeme, že je zde organizace, která se právě osobám s autismem starším 18 let věnuje. Díky tomuto spojení jsme navíc navázali s Diecézní charitou Brno spolupráci a do budoucna připravujeme společné projekty. Pevně věřím, že výtěžek z aukce přispěje ke zkvalitnění života klientů Chráněného bydlení sv. Michaela,“ uvedla Tereza Kučerová z Nadačního fondu KOMETA.

Oblíbená instalace si získala i letos okamžitě velký zájem kolemjdoucích. Ve stínu pod deštníky se potom mnozí zastavili, aby si barevnou výzdobu vyfotili. Česká ulice se tak stala i místem setkávání. „Po desetiletích úpadku se snažíme pomáhat Brnu zpátky na výsluní. Příběh Komety ukazuje, že to jde – i když cesta bývá často zdlouhavá. Barevné deštníky nad hlavami, to je náš impuls pro moravskou metropoli: Vzhůru, Brno!“ odkazuje na hymnu hokejového klubu s úsměvem ředitel Nadace DRFG David Macek.