Pošlete DMS DCHB na 87777

Na pomoc lidem ohroženým existenční nouzí

Děkujeme!

www.darcovskasms.cz

Koláč pro hospic 2019

Podpořte naši

hospicovou péči

9. 10. 2019

Sinjar, město, na které se (ne)zapomnělo

Sinjar, město, na které se (ne)zapomnělo

Sinjar ve válce a v souvislostech

Sinjar (česky někdy uváděno jako Sindžár), město přibližně o velikosti Olomouce, býval kulturně a etnicky velmi rozmanitý – vedle sebe tu bez větších problémů žili Arabové, Kurdové, jezídi a křesťané. V průběhu roku 2014 však téměř dvě třetiny oblasti obsadili vojáci tzv. Islámského státu. Město bylo zcela zničeno, o život zde přišlo přes 3 200 mužů, žen i dětí a více než 6 300 žen, dětí a mladých dívek bylo uneseno do otroctví. Z oblasti uprchlo asi 200 000 obyvatel, z nichž čtvrtina našla útočiště v uprchlickém táboře v horách vzdálených 50 kilometrů od Sinjaru. Přestože v srpnu 2014 proběhlo médii několik krátkých zmínek o tom, že je oblast v rukou ISIS, skutečnost, že tu došlo k jedné z největších genocid jezídů v 21. století, prakticky zapadla.

Od listopadu 2015 až do poloviny roku 2017 byl region postupně osvobozován a v srpnu 2017 se sem začali ve velké míře vracet původní obyvatelé. Jejich složitou situaci završila změna správy oblasti, kdy ihned po kurdském referendu o nezávislosti (25. září 2017) původní kurdské milice Pešmerga nahradila irácká armáda (milice Hashd-al-Shaabi), finančně podporovaná Irákem – a ta celou oblast neprodyšně uzavřela, takže se sem momentálně kromě místních obyvatel téměř nikdo nedostane. Značně se tak omezují možnosti pomoci regionu, který si v nedávné době tolik vytrpěl.

Jak složité je pomáhat

Irácké vízum tedy stačí ke vstupu na území Iráku, do provincie Ninive však nikoli. Nejdůležitější je povolení vydávané na guvernorátu v hlavním městě Mosulu, ale to není zárukou k překročení přibližně 26 kontrolních stanovišť mezi Dahúkem (Irácký Kurdistán) a Sinjarem (Irák). Vždy záleží na aktuálním rozpoložení tamních vojenských hlídek. Projít tímto složitým sítem se v říjnu 2018 (již poněkolikáté) podařilo zástupcům Diecézní charity Brno, která ve městě Sherfadin nedaleko Sinjaru založila společně s tamní organizací Shingala Azad a vede lékařskou kliniku. Zároveň jsme spolu s Lékaři bez hranic a WAHA International jediná charitativní organizace, jež získala roční povolení k opakovaným vstupům do oblasti. Pomoc je zde přitom kriticky potřebná – ačkoli lidé se pomalu vracejí do svých domovů, města jsou zničená.

 

Naše úspěchy a plány

V Sinjaru bychom proto v nejbližší době chtěli otevřít novou lékařskou kliniku s denním provozem (státní nemocnice je zničená a prakticky nefunkční). Léty osvědčená praxe totiž potvrzuje, že zajištění lékařské péče vede místní k znovunabytí pocitu bezpečí, lidé se začnou v daleko větším počtu vracet domů a spravovat zničená území. V nedalekém městě Sherfadin plánujeme pokračovat v podpoře běžného provozu již otevřené kliniky, která denně ošetří asi 50 pacientů (včetně mnoha dětí).

Kromě lékařské péče se náš projekt aktuálně zaměří také na pomoc ženám a dětem vykoupeným ze zajetí ISIS, kterých bylo ke konci září 2018 více než 3 100 (výkupy provádí vláda Iráckého Kurdistánu a jedná se o velmi nebezpečný proces). Utrpení, kterým si tyto ženy a děti musely projít – naši pracovníci těchto otřesných příběhů osobně vyslechli několik – však obětem prakticky znemožňuje plný návrat do běžného života. Proto v Sinjaru chceme otevřít pekárnu, která vykoupeným ženám a dívkám nabídne pracovní příležitost, možnost zapomenout na prožité hrůzy a pocit, že ve společnosti ještě mají své místo. V neposlední řadě také chceme, aby se informace o tom, co se v Sinjaru odehrálo a jakým utrpením si zdejší obyvatelé prošli, dostaly do Evropy, navzdory momentální izolovanosti celé oblasti.

 

 

Kontakt

Filip Habrman
logistika lékařského centra
Tel: 731 130 774
filip.habrman@brno.charita.cz

 

Richard Bouda
audio, video
604 284 187
boudar@me.com