Pomoc po tornádu

MicrosoftTeams-image (10)
20211118_110313
20211118_110656

Návrat domů je možný i díky vám

„Pomoc lidí nás podržela. Psychická, fyzická i finanční. Bez nich bychom to nezvládli.“

Ludmila, Pánov

Díky vaší pomoci lidé opravují své domy, někteří mají nové střechy, okna, opravené zdi.
Jiní o své domy přišli a sbírají síly na stavbu nových.
Je to dlouhá cesta.

MicrosoftTeams-image (6)

Musíme se teď dívat dopředu a nějak to zvládnout

Pan Standa žil se svojí manželkou a malým synem v nově vybudovaném domě, který chtěl postupně vylepšovat. Tornádo však jeho plány obrátilo úplně naruby.

Číst celý příběh

Stihl ještě zavolat na manželku a syna, aby se schovali, a během několika vteřin se ocitl pod sutinami a postupně si uvědomoval, že se nemůže hýbat. Strávil tři měsíce v nemocnici. Zlomená pánev a vážně poškozená ruka pro něj znamenaly několik operací a mnoho dní prožitých s velkými bolestmi. Z nemocnice přijel domů jen na pár dní, aby si sbalil věci a odjel na rehabilitační pobyt.  „Když jsem se vrátil z nemocnice, neměl jsem první den vůbec odvahu jet do Mikulčic, podívat se na dům,“ vzpomíná Standa na svůj návrat.

Z pěkného rodinného domku zůstala jen hrubá stavba. Všechny počáteční úklidové práce a administrativu musela zvládnout manželka sama, Standa se připojil až mnohem později. Jeho levá ruka není zatím ještě v pořádku, přesto se snaží dělat všechno pro to, aby byl dům obyvatelný a mohl se do něj s rodinou zase nastěhovat. Dnes, pět měsíců po tornádu, už má dům opravené zdi, nová okna i střechu. „Letos dům ještě obývat nebudeme,“ říká Stanislav, „ale myslím, že třeba v únoru nebo v březnu už bychom se mohli nastěhovat zpět.“ 

Standovi pomohli kamarádi a známí, peníze posílali dokonce i spolužáci, které řadu let neviděl. „Pomohlo nám také několik organizací, včetně Charity a jsme za to moc rádi a jsme vděční.“

Na okolních domech jsou vidět také nové střechy a okna. Je zde ale také několik prázdných míst, která zůstala po demolicích. „Nemůžeme se ohlížet zpět,“ uvědomuje si Stanislav „musíme se teď dívat dopředu a nějak to zvládnout.“

Klikni a objev více příběhů pomoci po tornádu

 

Finanční pomoc ze sbírky Diecézní charity Brno

Celková vyplacená pomoc konkrétním domácnostem 

256 291 193 Kč

Počet uzavřených darovacích smluv s domácnostmi

1 792 smluv

Celkový výtěžek sbírky na pomoc po tornádu

362 111 222 Kč

(údaje aktuální k 12. 1. 2022)

20211110_152559

Diecézní charita Brno poskytla finanční pomoc domácnostem ve všech obcích, které tornádo zasáhlo: Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves, Hrušky a Pánov.

V první fázi byla přímá pomoc na obnovu zničených domovů rozdělena do čtyř kategorií podle míry poškození obydlí.

V další vlně už komise posuzovala i sociální situaci domácností a s opakovanou pomocí se zaměřila především na vícečetné rodiny, matky samoživitelky, seniory bez vazeb na rodinu a další sociálně znevýhodněné osoby. 

Sbírka byla vyhlášena podle zákona č. 117/2001 Sb. Na jeho základě je i přísně kontrolováno využití sbírky:
95% výtěžku je určeno na přímou pomoc zasaženým
5% výtěžku slouží na pokrytí administartivních nákladů spojených přímo se sbírkou

Vaše dary pomáhají ve všech obcích, které zasáhlo tornádo 

Klikni a pomáhej dál

platba ho+br

Přímá platba na sbírkový účet

4211325188/6800
VS: 2002

Platby ze zahraničí
IBAN
CZ36 6800 0000 0042 1132 5188
SWIFT / VBOECZ2XXXX 

 

My zůstáváme na místě a lidem nablízku

„Sám jsem byl tornádem postižený a dostalo se mi velké podpory. Jsem proto rád, že ji mohu takto předávat dál.“

Jiří Barbořák, Oblastní charita Hodonín

 

 

Při pomoci na místě čerpá Charita ze svých zkušeností. V obcích zasažených tornádem působila už před červnovou katastrofou a může tak využít znalosti lokálních poměrů, jednotlivých domácností a hlavně konkrétních zranitelných lidí.

Do pomoci nad rámec svých pracovních úkolů se v prvních měsících zapojilo okolo 200 zaměstnanců Diecézní charity Brno. Na dlouhodobou pomoc byly vyčleněny 4,5 úvazky – 4 terénní pracovníci (2 v Břeclavi a 2 v Hodoníně) a 0,5 úvazku pro koordinaci pomoci po tornádu včetně administrativy.

Vaše dary nám pomáhají zůstat nablízku zasaženým

Klikni a pomáhej dál

Děkujeme firemním dárcům a institucím za pomoc po tornádu

Klikni pro přehled firem a institucí

Dlouhodobá pomoc

Velké části rodin pomohly peníze ze sbírek, ale musíme pamatovat i na ty nejzranitelnější, kteří už nemají sílu znovu budovat nový domov. Pro tyto lidi vznikne v lokalitě nový dům s deseti sociálními byty. Bezpečí zde naleznou hlavně senioři, kteří zůstali bez střechy nad hlavou. Projekt plánujeme realizovat ve spolupráci s místním vedením obcí.

Přispěli jste do sbírky a chcete získat potvrzení o daru? 

Klikni a vyplň formulář

Děkujeme, že vracíte lidem domovy ♥

Více příběhů o pomoci po tornádu

Nejdřív k tornádu a pak do chráněného bydlení
10. ledna 2022 Aktuality z Tříkrálovky

Nejdřív k tornádu a pak do chráněného bydlení

Autem z Tříkrálové sbírky pomáhala Charita Blansko po tornádu. Díky darům v loňské Tříkrálové sbírce tu doplatili devítimístný automobil s plošinou  pro vozíčkáře. Jenže první cesta nevedla do místního chráněného bydlení, pro které byl vůz určen. Zasáhla totiž vyšší moc.

Zaměstnanci Sberbank chtěli rychle pomoci. Vybrali si Charitu.
4. ledna 2022 Pomoc po tornádu

Zaměstnanci Sberbank chtěli rychle pomoci. Vybrali si Charitu.

K pomoci po katastrofických událostech na jižní Moravě se připojili také zaměstnanci Sberbank. Jednak finanční částkou 343 130 Kč prostřednictvím sbírkového účtu Diecézní charity Brno a také přímo na místě v rámci dobrovolnických prací. „Zaměstnanci sami přicházeli s nápady, jak bychom mohli pomoci, a dobrovolně se hlásili do záchranných prací,“ říká ředitel marketingu a člen správní rady Nadačního fondu Sberbank CZ Jan Hainz.

Půlrok pomoci Charity po tornádu: Rozděluje peníze, poskytuje podporu a stále pomáhá na místě
22. prosince 2021 Pomoc po tornádu

Půlrok pomoci Charity po tornádu: Rozděluje peníze, poskytuje podporu a stále pomáhá na místě

Už půl roku Diecézní charita Brno pomáhá lidem v obcích, které zničilo červnové tornádo. Do sbírky, kterou vyhlásila Charita bezprostředně po katastrofě, dárci věnovali celkem 361 261 912 korun. Do dnešních dní domácnostem předala 252 661 193 korun prostřednictvím 1 752 uzavřených darovacích smluv. Během uplynulých měsíců Charita na Hodonínsku a Břeclavsku poskytovala humanitární pomoc, psychosociální pomoc a rozdělovala peníze ze sbírky. V zasažených obcích má Charita stále své koordinátory, kteří jsou k dispozici obyvatelům obcí. I do budoucna chce svoji pomoc na místě zachovat a soustředit především na lidi ze sociálně zranitelných skupin, kteří přišli o své domovy nebo je mají ve velké míře poškozené.

Zora: Pořád jezdím s kolečky, aspoň to všechno nemám čas probírat v hlavě
22. prosince 2021 Pomoc po tornádu

Zora: Pořád jezdím s kolečky, aspoň to všechno nemám čas probírat v hlavě

PŘÍBĚHY POMOCI PO TORNÁDU. Těsně předtím, než přišlo tornádo, pozorovala paní Zora oknem mohutný starý ořech. „Úplně se točil, koruna u země… Jediný z celé té zahrady vydržel,“ líčí paní. Tornádo zpustošilo i její dům. Zora je silná žena. Překonala krušné chvíle, kdy šlo o život, vypořádává se se samotou, má plné ruce práce, má naději. Oporou jsou jí dobří lidé, kteří pomohou, poradí, povzbudí. Jsou to známí, dobrovolníci, ale také Chariťáci a dárci.

Ocenění za pomoc v obcích po tornádu
20. prosince 2021 Pomoc po tornádu

Ocenění za pomoc v obcích po tornádu

9. prosince 2021 převzal ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman z rukou hejtmana Jihomoravského kraje bronzovou medaili. Jan Grolich takto ocenil v sídle Krajského úřadu Jihomoravského kraje celkem šest nestátních neziskových organizací za mimořádné pracovní nasazení a významnou pomoc v obcích, které letos v červnu zasáhlo ničivé tornádo.

Anna a Ivoš: Ještě opravujeme, ale máme štěstí, že bydlíme blízko v pronájmu
16. prosince 2021 Pomoc po tornádu

Anna a Ivoš: Ještě opravujeme, ale máme štěstí, že bydlíme blízko v pronájmu

PŘÍBĚHY POMOCI PO TORNÁDU. V nejvíce zasažené ulici v Lužicích se to hemží pracujícími, jeřáby ještě nedávno zvedaly těžký stavební materiál, všude chrčely stroje… Dům zničený tornádem opravují také paní Anna a její syn Ivoš. Pomohl jim příspěvek ze sbírky.

Metoděj: Rychle k nosné zdi! A pak slyšíte, jak to začíná…
9. prosince 2021 Pomoc po tornádu

Metoděj: Rychle k nosné zdi! A pak slyšíte, jak to začíná…

PŘÍBĚHY POMOCI PO TORNÁDU. Děti u rodičů a manželé přes den tvrdě dřou na domě. Spát se dá pouze v jeho zadní části, kterou si červnové tornádo podalo nejméně. Takhle vypadal ještě nedávno život pana Metoděje z Hrušek.

Pošlete vánoční přání lidem, kterým tornádo zničilo domov
8. prosince 2021 Pomoc po tornádu

Pošlete vánoční přání lidem, kterým tornádo zničilo domov

Solidaritu, kterou veřejnost projevila po ničivém tornádu na jižní Moravě, mohou v těchto dnech lidé podpořit zasláním vánočního přání. 

Charita Polsko poskytla finanční pomoc deseti rodinám
7. prosince 2021 Pomoc po tornádu

Charita Polsko poskytla finanční pomoc deseti rodinám

Naši polští sousedé vyjádřili svoji účast a solidaritu finanční pomocí deseti rodinám zasaženým tornádem. Každé z nich přispěli částkou 21 000 zlotých, tedy cca 114 tisíc korun.

Diecézní charita Brno získala cenu od Fóra dárců za pomoc jižní Moravě a DMS
7. prosince 2021 Pomoc po tornádu

Diecézní charita Brno získala cenu od Fóra dárců za pomoc jižní Moravě a DMS

Hned dvě prestižní ocenění převzal ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman při slavnostním udílení CEN FÓRA DÁRCŮ 2021. Zvláštní uznání obdržela Charita za rychlou a efektivní pomoc jižní Moravě a získala i 1. místo za Nejúspěšnější DMS projekt roku 2020.