Do sbírky Charity na pomoc lidem zasaženým tornádem už dárci věnovali 192 584 839 korun
28. června 2021 Pomoc po tornádu

Do sbírky Charity na pomoc lidem zasaženým tornádem už dárci věnovali 192 584 839 korun

Po ničivém tornádu vyhlásila Diecézní charita Brno sbírku na pomoc lidem v zasažených obcích. Do pravého poledne v pondělí 28. 6. 2021 zaslali dárci na tento účet 192 584 839 korun. „Vlna podpory a síla solidarity nás ohromila. Je to také důležitý vzkaz pro všechny v postižených oblastech. Dárcům za podporu děkujeme, je to pro nás velká odpovědnost dostát tak obrovskému závazku,“ říká ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

„Peníze z naší sbírky budou využity na následnou pomoc – obnovu domovů, která začne v následujících týdnech. Zatím stále probíhá akutní pomoc a řešení následků. Poté budou naše týmy zjišťovat konkrétní škody a s tím související potřeby. Na základě toho budou peníze rozdělovány. Tato pomoc je nejdůležitější a je dlouhodobá. Pohybuje se řádově v měsících až roku. Určitě budeme o konkrétních příkladech pomoci informovat,“ řekl ředitel Haičman.

Týmy Charity jsou na místě, aktuálně pomáhají koordinovat rozdělování materiálu, pohybují se v Mikulčicích, Hruškách, Lužicích, Hodoníně – Pánově a Moravské Nové Vsi.

Využití sbírky

Výtěžek ze sbírky bude Charita rozdělovat tak, aby lidé mohli obnovovat své domovy a vrátit se k životu před katastrofou. Prioritně chce pamatovat hlavně na ty nejpotřebnější – jako jsou senioři, rodiny s více dětmi, nemocní nebo samoživitelé. V regionu dlouhodobě působí Oblastní charita Břeclav a Oblastní charita Hodonín a díky tomu může Charita vycházet ze zkušeností a znalostí regionu.

Charita upozorňuje, že pomoc musí být dlouhodobá. Tedy i po tom, co opadne první vlna zájmu. Aktuálně jsou charitní pracovníci na místě a koordinují akutní pomoc. Hned jak bude možné začít s dlouhodobou podporou, je Charita připravená pomáhat.

Diecézní charita Brno vyhlásila veřejnou sbírku podle zákona o sbírkách. Znamená to, že využití sbírky je přísně kontrolováno a 95 % výtěžku musí být využito ve prospěch jejího účelu – tedy na pomoc pro lidi zasažené tornádem. Zbylých max. 5 % může Charita využít na organizační zajištění.

Koncert pro Moravu

Česká televize ve středu 30. 6. 2021 od 20:10 odvysílá Koncert pro Moravu. Na koncertu vystoupí Čechomor, Richard Krajčo, Buty, Mňága a Žďorp, Dan Bárta, Vojtěch Dyk a další.