Střechu už máme hotovou a pokračujeme v podkroví
7. září 2021 Pomoc po tornádu

Střechu už máme hotovou a pokračujeme v podkroví

Tornádo zasáhlo i dům pana Zdenka z Moravské Nové Vsi. Zničilo střechu, ale i interiér. Muž bude muset například udělat nové podlahy a pořídit nábytek. K tomu, aby se s rodinou opět cítili jako doma, jim pomohli dárci a Diecézní charita Brno.

Pan Zdenek se svou ženou tvrdě pracují. „Střechu už máme hotovou a pokračujeme v podkroví. Také jsme vyhodili nábytek a postupně rozebíráme sádrokartony. Pořád něco. Ještěže byly letní prázdniny a o děti se nám starali rodiče,“ míní Zdeněk.

Se ženou přespávají na matracích v přízemí, dokud neopraví vrchní část domu. Pak budou postupovat s pracemi v dalších poničených prostorách.

Sbírkové peníze Charita předala potřebným

Podobně jako pan Zdeněk, už více než tisícovka rodin dostala finanční pomoc od Charity. Celkem už Charita rozdělila 221 820 826 korun ze sbírky. Peníze předává pomocí darovacích smluv, které s každou rodinou zvlášť podepisuje. Od prvních dní po katastrofě podepsala Charita celkem 1 515 darovacích smluv s lidmi, kterým tornádo poničilo domov.

Děkujeme dárcům

Děkujeme všem, kteří přispěli na pomoc lidem po tornádu. Pro mnoho rodin byly peníze ze sbírky Charity šancí, jak začít platit náklady na nutné opravy. V prvních měsících bylo pro mnoho domů důležité opravit okna, dveře a střechy, aby byly zajištěny proti dalším škodám při bouřkách a nepřízni počasí.

Zvláště pro ty, kteří přišli o všechny úspory nebo neměli našetřeno, byla finanční pomoc nesmírně důležitá. Podporou pro lidi ze zasažených oblastí je také to, že Charita má v obcích své koordinátory, kteří dokážou situaci řešit i týdny po katastrofě přímo na místě. Navíc dokážou poradit i v mnoha dalších otázkách. Aby lidé získali od Charity peníze, nemusí ani nikam odjíždět. Podpis darovací smlouvy probíhá přímo v obcích, v předem dohodnutý termín.

V zájmu ochrany soukromí měníme jména zasažených.