Tři měsíce pomoci po tornádu: Charita zůstává na místě
24. září 2021 Pomoc po tornádu

Tři měsíce pomoci po tornádu: Charita zůstává na místě

Už tři měsíce pomáhá Charita lidem po tornádu. První dny zajišťovali charitní pracovníci humanitární pomoc, později navštěvovali rodiny a řešili s nimi finanční pomoc ze sbírky. Pro obyvatele moravských obcí zůstává Charita stále nablízku. V každém místě má svého koordinátora, který stále pomáhá všem lidem. Tři měsíce po nečekané zkáze je stále v provozu i speciální stan v Mikulčicích. Jak funguje popisuje následující reportáž.

Lidé z Mikulčic najdou oporu ve stanu Charity

Charita zůstává se zasaženými i tři měsíce po tornádu. Třeba v Mikulčicích. Tam dosud stojí ve středu obce červený charitní stan, kde pomáhají každý den 2 lidé. „Už je chladněji a u lidí doma se začínají objevovat plísně. Zrovna teď jsme sháněli vysoušeč pro jednu paní,“ říká Helena Špérová z hodonínské Charity, která se po tornádu proměnila z vedoucí pečovatelské služby na humanitární pracovnici. Ve stanu se s Chariťáky střídají ještě dobrovolníci. Společně půjčují lidem v nouzi nářadí, radí, kde sehnat materiál, odkazují na další pomoc, třeba i psychologickou, nebo varují před podvodníky s předraženými nabídkami…

Tornado 4
Tornado 1
Tornado 6

Jsem ráda, že tu nejsem sama

V blízké ulici pracují na půdě jednoho ze zničených domů další dva dobrovolníci. Ve stropě se stále drží vlhkost, která o sobě dává vědět mapami v obývacím pokoji. Muži tak mají za úkol strhnout podlahu na půdě dolů, aby mohla větrat a tím lépe uschnout. Dají dolů pár desek a čeká je překvapení. „Další desky jsou k podlaze přilepené, když je odděláme, zničíme je. Třeba to proschne tak jak to je, jen budeme muset dát zespodu vysoušeč,“ sdělují majitelce domu. Na půdě nesvítí světlo, tak si vypomáhají čelovkami. Světýlka už ale slábnou. „Dojděte si po obědě k nám do stanu pro nové baterky,“ sděluje jim pracovnice Charity Helena Špérová. Muži se znovu a znovu chystají na oběd. Ale nedá jim to. Zase stojí s paní majitelkou dole v obývacím pokoji a zkoumají vlhké mapy na stropě. „Díky dobrovolníkům, ale i Charitě za pomoc. Taky jsem ráda, že jsou tu slyšet něčí hlasy, že nejsem sama,“ svěřuje se paní.

Psychoterapeut hodonínské Charity Jiří Barbořák bydlí v blízké obci a sám je zasažený. „Lidé jsou už unavení, je toho na ně dost a až budou mít vše hotové, padne to na ně,“ míní muž. V terénu jej překvapilo, že i po tak dlouhé době přicházejí lidé s tím, že nemají dořešenou pojistku. „Mají na ni nárok, a přesto jsou dosud bez peněz. Jde převážně o starší lidi, kteří nemají mobil, přístup k internetu a jejich děti jsou indisponované. Naštěstí se nám vše daří vyřešit,“ přibližuje Jiří Barbořák. „Někteří senioři žijí sami a nemají auta. Je tedy pro ně problém potřebné věci převézt. I s tím jim pomáháme. Práce tady má smysl,“ dodává.

Výtěžek sbírky na pomoc lidem po tornádu: 344 695 600 Kč

Počet uzavřených darovacích smluv: 1 515
Celková výše odeslané finanční podpory: 221 820 826 Kč

Děkujeme, že nám pomáháte pomáhat!