Týmy Charity řeší konkrétní pomoc v zasažených domácnostech Zobrazit fotogalerii
1. července 2021 Pomoc po tornádu

Týmy Charity řeší konkrétní pomoc v zasažených domácnostech

Už podruhé vyrážejí přímo do domácností zničených tornádem speciální týmy z Diecézní charity Brno. Jejich úkolem je zjistit konkrétní rozsah škod na domech a akutní potřeby lidí v moravských obcích Lužice, Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Pánov. 

Důležité pro nás je, aby pomoc byla adresná, konkrétní a efektivní. Zaměříme se na zranitelné skupiny – jako jsou senioři, samoživitelé, zdravotně postižení a další. Na základě našeho šetření jim pak bude rozdělena peněžitá pomoc,“ uvedl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

 

 

Do terénu dnes Charita posílá 28 týmů odborníků, kteří budou systematicky postupovat podle jednotné strategie. Pro šetření aktuální situace v tornádem zničených vesnicích Charita připravila i speciální dotazníky, které zmapují skutečný stav potřeb. „Finanční pomoc chceme začít poskytovat co nejdříve. Dotazníky nám umožní reagovat na aktuální potřeby konkrétních lidí. Je ale jasné, že se do obcí vrátíme opakovaně a Charita zůstane potřebným nablízku,“ vysvětlil ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Týmy_II_další_1.7.2021

Pomoc Charity na jižní Moravě probíhá v souladu s pokyny Krizového štábu Jihomoravského kraje. Na Hodonínsku a Břeclavsku Charita dlouhodobě poskytuje zdravotní a sociální služby, a má tedy dlouholetou zkušenost s místními obyvateli.

Po tornádu Charita v zničených obcích dosud poskytovala akutní pomoc. Šlo například o koordinaci materiální podpory, zapojení dobrovolníků nebo zajištění jídla pro záchranáře, policisty a hasiče. Už v sobotu také zorganizovala první šetření, které jí a Krizovému štábu poskytlo počáteční informace o rozsahu škod po katastrofě. Nyní je Charita připravena nabídnout následnou pomoc, která bude dlouhodobá a zaměřená na obnovu poškozených vesnic.

Týmy_II_1.7.2021