Týmy Charity zjišťují konkrétní potřeby po tornádu Zobrazit fotogalerii
26. června 2021 Pomoc po tornádu

Týmy Charity zjišťují konkrétní potřeby po tornádu

Do tornádem zničených obcí vyrazily dnes ráno týmy odborníků. Jejich úkolem je mapovat potřeby lidí, které zasáhlo čtvrteční tornádo. Přímo z Diecézní charity Brno je na místě 18 dvojic, které působí v obcích Mikulčice, Lužice, Hrušky a v Hodoníně. Aktivity Charity jsou součástí Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje, který pomoc celkově koordinuje.

Charitní týmy

Každý tým je složený ze dvou pracovníků Charity a jednoho krizového interventa z řad Policie nebo Hasičů. Podle mapy mají přesně rozdělená území obce, ve kterých vyhledávají potřebné. Postupují dům od domu a navštěvují trosky a torza domů. Informace zaznamenávají do tištěných dotazníků, které pak předávají kolegům na elektronické zpracování.

V oblastech je velmi špatný nebo žádný signál. „Jak dlouho se při jednom setkání zdržíme, vždy záleží na tom, jak moc byl daný dům zasažený. Někdy trvá šetření to okolo 20 minut, jindy ale narazíme na věci, které jsou potřeba řešit,“ vysvětlil přímo z místa pracovník Charity Blansko Miroslav Doležel.

Doplnil také, že občany v oblastech informují o tom, kde je pro ně připraveno jídlo a další podpora: „Právě jsme operovali v okrajové části obce a lidé potřebovali informace, které se k nim jinak nedostanou.“  Všechny získané zprávy přímo z terénu zasílají kolegům v Charitě na zpracování. Sumarizované informace jsou předávány na centrální koordinaci pomoci Jihomoravského kraje.

Situace přímo na místě

Zasaženým lidem je nabízena základní pomoc. Nyní hlavně probíhají odklízecí práce, které je velmi náročné logisticky realizovat. Současně také dochází k zabezpečení střech domů plachtami. V oblastech jsou stále aktivní i odborníci na statiku.

IMG_20210626_102811   Doležel III

Další kroky

Charita má zkušenosti z přírodních katastrof, válečných konfliktů a její zaměstnanci plně využívají těchto svých znalostí přímo na místě. Všichni postupují v souladu s nařízeními Krizového štábu a pokyny Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje. Díky fungování speciálních týmům bude mít Charita přesnou představu o tom, jak konkrétně organizovat následnou pomoc. Většina finančních prostředků bude určena právě na následnou pomoc v oblastech.  

received_339154147606181 (002)    206038905_10158255052807874_1793270280857539251_n