Více než 4 týdny pomoci Ukrajině a lidem prchajícím před válkou
29. března 2022 Pomoc pro Ukrajinu

Více než 4 týdny pomoci Ukrajině a lidem prchajícím před válkou

Diecézní charita Brno je od počátku válečného konfliktu na Ukrajině zapojena do aktivní pomoci. Kromě finanční sbírky na humanitární pomoc, která míří přímo do oblasti bojů, poskytuje v celé brněnské diecézi podporu při přijímání příchozích Ukrajinců. Odborná pomoc v oblasti administrativy, materiální pomoc nebo zprostředkování ubytování – tomu se věnují Charity spadající pod Diecézní charitu Brno.

Humanitární pomoc na Ukrajinu míří ze Znojma

Oblastní charita Znojmo dlouhodobě podporuje partnerské Charity na Ukrajině. Od vypuknutí konfliktu jsou neustálém spojení a podařilo se jim vypravit náklad humanitární pomoci. Více ve videu vysvětluje ředitel Oblastní charity Znojmo Evžen Adámek.

Materiální sbírky, zprostředkování ubytování nebo podporu při administrativních úkonech zajišťují i další oblastní Charity Diecézní charity Brno.

Pomoc v Brně zajišťují zaměstnanci Cesluz – Služby pro cizince spolu s dobrovolníky  

Pracovníci Celsuz – Služby pro cizince reagovali od prvních dnů válečné agrese na Ukrajině. Kromě zřízení telefonické informační linky, kde poskytují informace i v ukrajinštině, hrají nezastupitelnou roli od začátku fungování Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině na Brněnském výstavišti. Pomáhají s orientací na místě, administrativními úkony i se zprostředkováním ubytování. Více informací sděluje ve videu o pomoci přímo v Brně Jana Levová, ředitelka Služeb Brno.

Jak funguje Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině?

Na BVV se střídá 12 odborných pracovníků z kmenového týmu Služeb pro cizince, kteří na každé směně vedou dva tlumočníky z řad dobrovolníků. Pokrývají směny každý den včetně víkendu 7-19 a jednou za dva dny směna 7-24. V průběhu dne je tedy na místě jeden odborný pracovník z kmenového týmu a vystřídá se u něj 4-5 tlumočníků. Ve videu vše vysvětluje koordinátorka Celsuz – Služby pro cizince Dagmar Sára Norková.

Diecézní charita Brno je připravena poskytovat pomoc lidem přicházejícím z Ukrajiny do České republiky dlouhodobě. Chcete se k této pomoci připojit?

Klikni a připoj se k pomoci jako dárce či dobrovolník

Potřebujete informace pro pomoc Ukrajincům?

Klikni pro kontakty na služby nabízející pomoc

foto: Richard Bouda, video: Lucie Čapská