Díky Tříkrálové sbírce v rajhradském hospici mohou lidé dožít svůj život bezbolestně a důstojně

Díky Tříkrálové sbírce v rajhradském hospici mohou lidé dožít svůj život bezbolestně a důstojně

V rajhradském hospici usilují o to, aby slova z úst Jana Wericha - „Život vždycky stál a stojí a bude stát za to, aby byl dožit. Ono se s ním popravdě ani nic víc dělat nedá.“ - byla u každého pacienta naplňována co největší kvalitou i v posledních chvílích života.

Už v nemocnici, dávno před přijetím do hospice, lékař panu Zdeňkovi, který má po šedesátce, vyložil, že jeho nemoc se vyléčit nedá, lze však mírnit bolest.

„Dal jsem na radu doktorů, měl jsem s tím nádorem doma velký trable. Když mi pan primář v nemocnici vysvětloval, v čem bude spočívat další léčebný postup, tak nakreslil na papír křížky a řekl - Pane Zdeňku, podívejte se, ty křížky jsou jako ovečky, představte si, že je to ta Vaše nemoc, a my uděláme kolem oveček ohradu a budeme se snažit, aby se ovečky nedostaly mimo ohradu.“

Když za další čas panu Zdeňkovi lékaři potvrdili, že „se ovečky rozutekly mimo ohradu“, tak přišlo na řadu rozhodování, kde a jak žít dál s takhle těžkou nemocí. Pan Zdeněk se rozhodl pro Dům léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě, který by nemohl fungovat bez podpory Tříkrálové sbírky.

„Mně se sem vůbec nechtělo, říkal jsem si, že pokud mám umřít, tak doma. Ale pak mě napadlo, že se s tím přece dá ještě nějakou dobu žít, když mi budou pomáhat ulehčovat život a zmírňovat bolest. Doporučoval bych to každému, kdo je nevyléčitelně nemocný a přitom je vůči hospici nedůvěřivý,“ říká Zdeněk.

„Tady se setkávám se slušným, tolerantním jednáním. Panují tu krásný vztahy, to se v nemocnicích nenajde. Dobrovolníci, pečovatelé, všechen personál je hodný. Zaklepou na dveře, slušně a inteligentně, to mám rád, když lidi zaklepou. A paní doktorka je u mě jednička. A když přijde paní kaplanka, tak říkám, že radši budeme stát, protože kdybychom se zapovídali a seděli přitom, tak bychom měli na zadku pliskéře,“ rozesměje se pan Zdeněk, „jsem tu třetí týden, pomoc personálu je fantastická, a tak si zvykám čím dál rychleji.“

Z darů Tříkrálové sbírky v rajhradském charitním hospici byly nakoupeny např. léky a nutridrinky pro klienty, polohovací postele, opravena střecha a podlahy, podpořeno odborné sociální poradenství klientům i osobám pečujícím o nevyléčitelně nemocné, nebo zdejší dobrovolnické centrum.

Aktuální informace o využití Tříkrálové sbírky najdete v tomto článku

Děkujeme koledníkům, dárcům a řadě dalších pomocníků za podporu Tříkrálové sbírky!