Služba osobní asistence v Dačicích může pomáhat lidem i díky Tříkrálové sbírce

Služba osobní asistence v Dačicích může pomáhat lidem i díky Tříkrálové sbírce

Výtěžek Tříkrálové sbírky, jež probíhá v regionu Oblastní charity Jihlava, putuje i na podporu služby Osobní asistence Dačice. Tato služba pomáhá lidem, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení, chronického onemocnění nebo vysokého věku. Bez této služby si svůj život nedokáže představit mnoho lidí se zdravotním postižením už od šesti let věku ale i mnoho seniorů.

Osobní asistentka Pavlína přijíždí k bytovému domu, kde ji vítá paní Milada, která se již mnoho let stará o svá vnoučata s postižením. „Už ani nevím, jak dlouho tuhle službu využíváme, je to už hodně let, co děcka začaly chodit do školy. Nabídli mi to tenkrát ve škole,“ popisuje svoje první setkání se službou paní Milada.

„Pomáhali mi hlavně s dovozem dětí do školy. Ve škole vnučku, která má těžší postižení, asistentky nakrmily, provedly hygienu, cvičily s ní, dávaly ji do houpačky v rehabilitační třídě, do bazénku s míčky – ona je pak vyhazovala a ony to musely uklízet,“ směje se paní Milada. „Vnuka zase asistentky doprovázely do školy,“ dodává paní Milada. „Dříve jsem se o ně starala a byla na všechno sama, jenomže už jsem starší, síly ubývají a děti jsou větší, s malými to ještě šlo,“ popisuje svou životní zkušenost paní Milada.

Na otázku, co by vzkázala lidem s podobným životním údělem, paní Milada odpovídá: „Aby službu využili, je to velká pomoc. Charitní pracovnice mi pomohou s tím, co potřebuji, poradí mi se vším, s čím si nevím rady.“

Aktuální informace o využití Tříkrálové sbírky najdete v tomto článku

Děkujeme koledníkům, dárcům a řadě dalších pomocníků za podporu Tříkrálové sbírky