Na začátku byl strach, musela jsem vystoupit ze své komfortní zóny, prostě to risknout
1. prosince 2022 Dobrovolnické centrum

Na začátku byl strach, musela jsem vystoupit ze své komfortní zóny, prostě to risknout

V pondělí 5. prosince slavíme Mezinárodní den dobrovolníků. Ti jsou důležitou součástí služeb brněnské Charity. U této příležitosti se se svými zkušenostmi svěřila paní Žaneta, která od září pomáhá v chráněném bydlení pro klienty s postižením.

Začal advent, doba rozjímaní, magického očekávání Vánoc provázená vůní pečeného cukroví. Na Vánoce se připravují i klienti v Chráněném bydlení sv. Michaela. Díky dobrovolníkům si předvánoční čas užívají více než v uplynulých letech. Vanilkové rohlíčky, linecké cukroví nebo perníčky již brzy provoní byty klientů.

Svůj mezinárodní den slaví i dobrovolníci, kteří jsou důležitým obohacením služeb Diecézní charity Brno. Touha pomáhat potřebným přivedla do Charity jako dobrovolníka i paní Žanetu. „Slyšela jsem v minulosti o brněnské Charitě, tak jsem sebrala odvahu a napsala email. Kontaktovala mě Andrea z Dobrovolnického centra a společně jsme hledaly možnosti, jak bych se mohla zapojit. Protože ráda vařím a peču a Andrejka měla jednu klientku, Klárku, která by se chtěla naučit vařit, dohodly jsme se, že půjdeme touto cestou. Domluvily jsem se na setkání a poprvé sešly u Klárky doma v září,“ s úsměvem vypráví o svých začátcích dobrovolníka v brněnské Charitě.

Své místo našla v Chráněném bydlení sv. Michaela, kde učí klientku Kláru vařit a péct. Cílem Chráněného bydlení je podporovat klienty s mentálním postižením v co nejsamostatnějším životě. „Zvládnu to? Bude jí to bavit? Hned při prvním setkání všechno vyplynulo přirozeně, nejdřív se Klárka schovávala, pak přišla a povídá: Máš ráda morčata? A bylo po nervozitě. Donesla kuchařky, vybíraly jsme, na co by měla chuť, teď už je nepotřebujeme. Zjistila jsem, že život není závod s časem, že je super radovat se z maličkostí. Původním záměrem bylo naučit klientku vařit a péct, ale učím se naopak já od ní. Říkám si, jo, má to smysl,“ vzpomíná s láskou na první setkání paní Žaneta.

„Na začátku byl strach, musela jsem vystoupit ze své komfortní zóny, prostě to risknout. Měly jsme dohodu s Charitou, že pokud to nepůjde, nenajdeme s Klárkou k sobě cestu, zkusíme najít něco jiného. Teď s odstupem času můžu s klidem říct, že jsem našla to, co mě baví, mám v hlavně nápady, kam se posunout, co třeba dalšího dělat. Ta volba na začátku byla správná. A protože mám skvělého muže, který mě podporuje v tom, co dělám, co víc si můžu přát,“ dodává na závěr paní Žaneta.

Do dobrovolnictví se může zapojit každý. Ti, kdo nemají čas, ale rádi by podpořili činnost Dobrovolnického centra Diecézní charity Brno, mohou navštívit nový eshop www.podpordobro.cz. Tam je možné přispět buď darem nebo nákupem nějaké milé drobnosti pro sebe či někoho blízkého.