Sbírka a osvětová akce Koláč pro hospic 2019 startuje již za týden. Péči o umírající letos lidé podp
2. října 2019 Pro média

Sbírka a osvětová akce Koláč pro hospic 2019 startuje již za týden. Péči o umírající letos lidé podp

Pomohou nevyléčitelně nemocným najít cestu domů a vychutnají si za to sladkou odměnu. Již za týden, ve středu 9. 10. 2019, se lidé po osmnácté zapojí do sbírky a osvětové akce Koláč pro hospic, kterou v Jihomoravském kraji a části kraje Vysočina pořádá Diecézní charita Brno. Za doporučený dar 35 korun do charitní kasičky odmění charitní dobrovolníci dárce lahodným koláčem. V červených charitních stáncích zájemci obdrží informace o paliativní péči, mobilních hospicích a dalších možnostech, které pomáhají nevyléčitelně nemocným strávit poslední okamžiky života s blízkými lidmi a v prostředí, kde prožili celý život. Minulý ročník sbírky na podporu činnosti hospiců Diecézní charity Brno vynesl 824 445 korun.

Stejně jako v loňském roce díky spolupráci se společností ČSOB mohou lidé přispívat do sbírky také prostřednictvím bezkontaktních platebních terminálů. Novinkou letošního ročníku je možnost přispět darováním tzv. virtuálního koláče prostřednictvím darovacího portálu Daruj správně. Tuto možnost mohou využít dárci v případě, že v den sbírky nemohou přispět v charitních stáncích, ale přesto chtějí podpořit rozvoj kvalitní a profesionální péče o nevyléčitelně nemocné pacienty. Nový způsob darování je stejně snadný jako běžná online platba. Darovací portál nabízí možnost výběru výše darované částky a více způsobů odeslání daru – prostřednictvím platební karty, internetového bankovnictví, platebního tlačítka nebo bankovním převodem. Každý, kdo se rozhodne na rozvoj hospicové a paliativní péče přispět, se může také kromě jednorázového daru rozhodnout pro opakované přispívání vybranou částkou každý měsíc a stát se tak pravidelným podporovatelem služby, která tiší bolest umírajících pacientů a podporuje jejich rodiny.

Sbírka se letos opět koná ve všech regionech na území brněnské diecéze. Výtěžek sbírky z každého regionu poputuje na podporu mobilní hospicové služby nebo lůžkového hospice v dané oblastní Charitě. I v letošním roce navštíví dobrovolníci a zaměstnanci Charity s kasičkami také vybrané firmy, které s Diecézní charitou Brno navázaly spolupráci.

Zájem o služby hospicové péče s každým rokem roste a téma paliativní péče se dostává do povědomí veřejnosti. Přispívá k tomu i osvětová část akce Koláč pro hospic, díky níž lidé na jižní Moravě a v kraji Vysočina dostávají informace o tom, jak pomáhat nevyléčitelně nemocným v kruhu rodiny.  „Chceme, aby se lidé zbavili ostychu a obav z péče o své blízké. Mobilní hospice, které pomáhají přímo v domácnostech, ukazují, že existuje možnost prožít posledních chvíle doma, v klidu a beze strachu. Naším cílem je, aby v budoucnu byla tato služba dostupná pro všechny, kdo ji potřebují. V tom nám pomáhají peníze získané sbírkou, které využijeme na rozvoj našich mobilních hospiců,“ říká ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Srdečně zveme také na doprovodné akce sbírky v Brně. Již v pátek 4.10.2019 se od 8:00 v kostele sv. Jakuba v Brně uskuteční mše svatá za hospicové služby a jejich pracovníky. V pondělí 14. 10. 2019 od 18:00 bude pro veřejnost připravená přednáška s diskuzí na téma doprovázení nevyléčitelně nemocných pacientů s MUDr. Violou Svobodovou, lékařkou s mnohaletými zkušenostmi v oboru paliativní medicíny. Akce se uskuteční v sídle Diecézní charity Brno na adrese tř. Kpt. Jaroše 9. Účastníci se dozví praktické informace a zkušenosti s doprovázením nevyléčitelně nemocných, přednášející bude také odpovídat na dotazy. Na přednášku není nutné se registrovat a vstup je zdarma.

Kde najdete ve středu 9. 10. 2019 charitní stánky s nabídkou koláčů?

Služby Brno

 

roh ulic Česká a Joštova, Brno (od 8:00)

Mendlovo náměstí, Brno (od 9:00)

OCH Blansko

Rožmitálova ulice, Blansko

vestibul nemocnice, Blansko

vestibul nemocnice, Boskovice

náměstí, Boskovice

Masarykovo náměstí, Letovice

OCH Břeclav

vestibul polikliniky, Břeclav

OCH Hodonín

Centrum města, Hodonín

Centrum města, Slavkov u Brna

Centrum města, Bučovice

OCH Jihlava

Masarykovo náměstí, Jihlava

OCH Rajhrad

Masarykova ulice, Rajhrad

Čechova ulice, Šlapanice

Náměstí Míru, Židlochovice

Žerotínovo náměstí, Rosice u Brna

Vedrovice

10. 10. 2019 – Jezeřany-Maršovice – před obecním úřadem

OCH Tišnov

Nádražní ulice, Tišnov

Náměstí 1. května, Kuřim

OCH Třebíč

Centrum města, Třebíč

Moravské Budějovice

Náměšť nad Oslavou

Hrotovice

OCH Znojmo

Obroková ulice, Znojmo

Moravský Krumlov

OCH Žďár nad Sázavou

Horní ulice (vedle Vesna Lahůdky), Žďár nad Sázavou

Horní náměstí, Bystřice

 

Mgr. Simona Císařová

koordinátorka vzdělávacích aktivit
Tel.: 545 426 637 E-mail: csqo2Zl79bm%C27%X5prRb~lW5pJ