"Je dobře, že tady zůstáváme," říkají koordinátoři Jiří a Jana
18. července 2022 Pomoc po tornádu

"Je dobře, že tady zůstáváme," říkají koordinátoři Jiří a Jana

Červený charitní stan v Mikulčicích se stal hned v prvních dnech centrem pomoci. Lidé tady nacházeli potřebné kontakty, materiální pomoc i psychickou podporu. Koordinátorka Jana Studýnková přišla do Mikulčic v srpnu, Jiří Barbořák na začátku září. Stan později nahradila modrá stavební buňka, díky které mohou být oba koordinátoři lidem z obcí Mikulčice, Lužice, Hodonín a Pánov nablízku.

Jiří:

„Stan byl otevřený 7 dní v týdnu od rána do večera, mohli jsme tak nepřetržitě zajišťovat pomoc konkrétním lidem, přesně takovou, jakou v danou chvíli potřebovali.

Bylo důležité, že Charita nastoupila hned a že šetření, které mapovalo situaci v domácnostech, dalo lidem i psychickou podporu. Prováděli ho kolegové, kteří jsou profesionálové ve svém oboru. Věděli proto, jak je pro lidi důležitá komunikace, a postupovali velmi citlivě. Druhá věc, které si cením, byla rychlost finanční pomoci. Lidé mohli okamžitě začít s opravami svých domů.“

Jana:

„Zároveň je ale dobře, že se nevyplatily všechny finance hned na začátku. Průběžně provádíme další došetřování a objevují se také lidé, kteří zpočátku měli obavy o finanční pomoc žádat. Pravidelně se schází Tornádo komise, která situaci v postižených domácnostech vyhodnocuje.“

Jiří:

„Vzpomínám si na příběh paní, která žila se synem a osmdesátiletou babičkou. Když jsem tam koncem září přišel, měli zalepená okna, neměli ještě skla. A právě finanční pomoc Charity jim pomohla situaci rychle vyřešit; zaplatili si střechu a okna ještě před začátkem zimy, a zbavili se tak největšího stresu.

Takových případů je mnoho a většinou jsou to senioři, kteří si zpočátku mysleli, že to zvládnou. Díky tomu, že jsme přímo tady,  viděli jsme, že pomoc potřebují. Nakonec jsou za ni rádi.  

S příchodem zimy na lidi celá situace mnohem více dolehla. Pomáhali jsme i nadále zajišťovat dobrovolníky a kontakty, zprostředkovávali jsme také spoustu materiální pomoci a půjčovali jsme do domů vysoušeče.

Je dobře, že jsme tu mohli i nadále zůstat. Lidé za námi chodí, jsme jim nablízku. Sám jsem byl tornádem poškozen a dostalo se mi velké podpory. Díky práci v Charitě mohu tuto podporu předávat dalším lidem.“