Pomoc po tornádu

Dvojice 007_01 1 (1) (1)
Dvojice 007_01_LOW

„To, že se lidi semkli, bylo východisko z naprosto beznadějné situace.
Jsme za to moc vděční. Všem přeji, aby se jim nikdy nestalo to, co nám.“

paní Věra, Hrušky

Finanční pomoc ze sbírky Diecézní charity Brno

Celkový výtěžek sbírky na pomoc po tornádu

363 609 577 Kč

Celková vyplacená pomoc konkrétním domácnostem 

284 704 609 Kč

Počet uzavřených darovacích smluv s domácnostmi

2 064 smluv

(údaje aktuální k 14. 12. 2022)

„Je dobře, že se nevyplatily všechny finance hned na začátku. Průběžně provádíme další došetřování a objevují se lidé, kteří zpočátku měli obavy o finanční pomoc žádat. Pravidelně se schází tornádo komise, která situaci v postižených domácnostech vyhodnocuje.“

Jana, koordinátorka pomoci v Mikulčicích

I vaše pomoc je stále potřeba

Dvojice 001_01 2 (1)

Nový sbírkový účet: 246641668/0600
VS pro pomoc po tornádu: 2002

QR sbírky_new_VS 2002

Prostředky na původním sbírkovém účtu u Sberbank jsme včas převedli a nedošlo k žádné ztrátě. Vaše dary tak mohou pomáhat lidem s obnovou domovů.

Klikni pro získání potvrzení o daru

Charita byla na místě okamžitě a pomáhá dál

 

Klikni pro více videí o pomoci Chariťáků po tornádu

Dlouhodobá pomoc

Diecézní charita Brno dál vyplácí finanční pomoc konkrétním domácnostem. Jednotlivé situace posuzuje tzv. tornádo komise na základě informací od koordinátorů, kteří zůstávají v terénu.

Reagujeme i na další požadavky z terénu. Na základě dohody s vedením obce Hrušky vznikla potřeba projektu výstavby sociálního bydlení pro lidi, kteří si nedokážou své domovy opravit, ale chtějí nadále žít v tomto regionu.
V plánu je stavba domu s 10 bytovými jednotkami, které budou určené zejména pro seniory.
Projekt aktuálně prochází schvalováním. 

Dvojice 002_01 1 (2) (1)
Dvojice 002_02 (2) (1)
Dvojice 003_0 111 (1)

„Já jsem nevěděla, jak všem poděkovat, tak jsem poprosila pana faráře, aby odsloužil mši za lidi, kteří nám tolik pomohli."

paní Věra, Hrušky

Více o naší pomoci po tornádu

Panasonic daroval domácnostem televize
26. září 2022 Pomoc po tornádu

Panasonic daroval domácnostem televize

V uplynulém týdnu rozvezli pracovníci Diecézní charity Brno poslední část daru společnosti Panasonic lidem z oblasti postižené tornádem.

"Je dobře, že tady zůstáváme," říkají koordinátoři Jiří a Jana
18. července 2022 Pomoc po tornádu

"Je dobře, že tady zůstáváme," říkají koordinátoři Jiří a Jana

Červený charitní stan v Mikulčicích se stal hned v prvních dnech centrem pomoci. Lidé tady nacházeli potřebné kontakty, materiální pomoc i psychickou podporu. Koordinátorka Jana Studýnková přišla do Mikulčic v srpnu, Jiří Barbořák na začátku září. Stan později nahradila modrá stavební buňka, díky které mohou být oba koordinátoři lidem z obcí Mikulčice, Lužice, Hodonín a Pánov nablízku.

To, že se lidé semkli, bylo východisko z beznadějné situace.
14. července 2022 Pomoc po tornádu

To, že se lidé semkli, bylo východisko z beznadějné situace.

„Když se to začalo řítit a bortit, tak první, co mě napadlo, bylo: Co teď budu dělat? Dvě děti na studiích a nemohoucí maminka. Nešly telefony, nebylo možné se dovolat. To bylo nejhorší. Vůbec jsme netušili, co se to děje, co se stalo. Když jsem vyšla ven, byla celá ulice zdemolovaná. Všichni vyšli ven, nikdo nemluvil, všichni jsme jen zírali a zírali.

Lidé se s námi dělí o své příběhy
7. července 2022 Pomoc po tornádu

Lidé se s námi dělí o své příběhy

„Zjisti, co lidi potřebují,“ uslyšela Renata Dubcová v telefonu ráno. Tornádo ji zastihlo na samém začátku její práce v Charitě. Nezaváhala ani chvíli a hned začala pomáhat rodinám v Moravské Nové Vsi, kde žije. Připojil se k ní syn David a vytvořili koordinátorský tandem, který je lidem v Moravské a v Hruškách dodnes nablízku.

Za rok jsme to zvládli
29. června 2022 Pomoc po tornádu

Za rok jsme to zvládli

„Začalo létat listí nahusto. Říkám manželce: To je divné. Na to začal létat polystyren a vata. Než jsem došel navrch zavřít okna, tak to začalo hučet, jako kdyby jely tři nákladní vlaky. Začaly se klepat dveře. A to už manželka zespodu volala: My nemáme okna! A já říkám: My nemáme střechu …  

Od té doby se dívám na lidi jinak
27. června 2022 Pomoc po tornádu

Od té doby se dívám na lidi jinak

„Bylo to rychlé a hlavně nečekané, nikdo netušil, co to je za sílu. Přijely pro nás dcery. Osobní věci, které jsme si odvezli hned ten večer, tak přežily. V noci ale začalo pršet a do všeho natekla voda. Mokrý byl nábytek i elektronika

Díky příběhům lidí si uvědomuji, co je důležité
23. června 2022 Pomoc po tornádu

Díky příběhům lidí si uvědomuji, co je důležité

Koordinátorka Dagmar Kokešová byla okamžitě v terénu. Toho večera pomáhala evakuovat rodiny ze zaplavené břeclavské charitní ubytovny. Zpočátku jezdila do Moravské Nové Vsi, v srpnu se začala starat o obyvatele zasažených Hrušek:

Bez pomoci bychom byli ztraceni
22. června 2022 Pomoc po tornádu

Bez pomoci bychom byli ztraceni

„Děti chodívaly večer do skateparku. Ten den přišly brzy domů, manžel i syn měli svátek. Nechci ani pomyslet, co by se stalo, kdyby tam zůstaly. Byli jsme všichni na zahradě a najednou jsme slyšeli velký hukot. Manžel uviděl tornádo! Všichni jsme se běželi schovat do sklepa.

Rok pomoci po tornádu: Charita je stále na místě a rozděluje finanční prostředky
17. června 2022 Pomoc po tornádu

Rok pomoci po tornádu: Charita je stále na místě a rozděluje finanční prostředky

Dne 24. června uplyne rok od chvíle, kdy tornádo zničilo na jihu Moravy řadu domů v 5 obcích. Charita byla na místě od prvních hodin a její pracovníci působí v obcích dosud. Do rekordní sbírky dárci přispěli 363 609 577 korun. Z toho už Charita vyplatila 272 589 609 Kč konkrétním domácnostem, se kterými uzavřela 1 934 darovacích smluv. Pomoc pokračuje i rok po ničivé události. 

Dětem ze zničené Moravské Nové Vsi udělal radost výlet
20. dubna 2022 Pomoc po tornádu

Dětem ze zničené Moravské Nové Vsi udělal radost výlet

Když obec Vilémovice z Moravského krasu nabídla dětem z obcí postižených tornádem zážitkový den, charitní koordinátorka Renata Dubcová, která žije a aktivně pomáhá v Moravské Nové Vsi, nezaváhala a celý výlet zorganizovala. Diecézní charita Brno zajistila autobus a lidé z vedení obce Moravská Nová Ves připravili pro děti z Vilémovic a představitele obce dárky. Akci podpořil také ředitel Oblastní charity Břeclav, který ji vnímá jako důležitou součást psychosociální pomoci.