Nejdřív k tornádu a pak do chráněného bydlení

Nejdřív k tornádu a pak do chráněného bydlení

Autem z Tříkrálové sbírky pomáhala Charita Blansko po tornádu. Díky darům v loňské Tříkrálové sbírce tu doplatili devítimístný automobil s plošinou  pro vozíčkáře. Jenže první cesta nevedla do místního chráněného bydlení, pro které byl vůz určen. Zasáhla totiž vyšší moc.

auto pro betanyPoslední červnový víkend roku 2021 s autem vyrazil Tým mimořádných událostí Charity Blansko na pomoc na jihovýchodní Moravu zasaženou ničivým tornádem. „Vyjeli jsme hned v pátek těsně po tornádu, kdy jsme vezli do zničených oblastí stovky baget 
pro zasahující složky Integrovaného záchranného systému,“ vzpomíná vedoucí týmu z blanenské Charity Miroslav Doležel.

Během léta vyrážela pomoc z Charity Blansko na Břeclavsko a Hodonínsko vícemístným automobilem ještě několikrát. Pak se vůz mohl vrátit ke svému původnímu účelu. „V Chráněném bydlení žije téměř polovina klientů se sníženou pohyblivostí. Bez speciálního, většího auta bychom před každou cestou s klienty stáli před volbou, koho vzít s sebou a kdo má zůstat doma,“ říká vedoucí Chráněného bydlení Betany Boskovice David Zacho.

Dary z Tříkrálové sbírky využívá Charita Blansko na to, aby svým klientům mohla nabízet stále lepší služby i okamžitou pomoc jednotlivcům. V loňském roce díky podpoře dárců ve sbírce například mohla zaplatit desetiletému chlapci s vážnou nemocí kostí kompletní terapii. Také výtěžek Tříkrálové sbírky 2022 plánuje Charita Blansko věnovat lidem v akutní krizi a rozvoji charitních služeb. „Chtěli bychom se ještě víc zaměřit na individuální pomoc lidem, kteří se dostanou do těžké finanční situace například z důvodu energetické krize, pandemie covidu nebo zdravotních a dalších důvodů,“ vysvětluje ředitel Charity Blansko Pavel Kolmačka.

Z letošní Tříkrálové sbírky blanenská Charita dále podpoří péči Mobilního hospice sv. Martina, seniory, zdravotně postižené a rodiny s dětmi v regionu. Další část výtěžku věnuje na nákup aut na cesty pečovatelek a zdravotních sester do domovů lidí na Blanensku a Charitní záchranné síti, díky které může okamžitě vyjíždět k lidem, pro které není zrovna dostupná žádná jiná pomoc.

Koledníky na Blanensku budou lidé potkávat v obcích a městech už 22. rokem. Boží požehnání při tříkrálovém koledování přinesou od 1. do 16. ledna 2022. „Věříme, že letos budou Tři králové koledovat tradičně, ale připravujeme se i na to, že koledníci nebudou moci kvůli pandemii vyrazit do ulic. Ale byla by to velká škoda,“ říká dlouholetá koordinátorka sbírky v Charitě Blansko Marie Sedláková. 

Autor: VLADĚNA JARŮŠKOVÁ 

Článek byl publikován v Katolickém týdeníku v lednové příloze Caritas 2022

Caritas_TKS_2022