Hedvika Šplíchalová: Stála jsem u zrodu znojemské Charity
1. června 2022 30 srdcí Charity

Hedvika Šplíchalová: Stála jsem u zrodu znojemské Charity

zakladatelka a vrchní sestra Domácí zdravotní péče, nyní v důchodu, Oblastní charita Znojmo

V roce 1993 paní Hedvika Šplíchalová nejdříve vůbec netušila, že ve Znojmě pan ředitel Adámek zakládá první charitní služby a hledá do nich zaměstnance. Sama Hedvika byla v té době zaměstnaná ve znojemské nemocnici, kde jí vrchní sestra pobídla, ať se do Charity přihlásí. Jak sama říká, vůbec netušila, co ji čeká. První roky byly velmi náročné, nikdo v regionu Charitu neznal a přistupoval k ní lehce s nedůvěrou. Lékaři i lidé se domnívali, že v Charitě pracují pouze řádové sestry, které nemají ani odborné vzdělání. Pacienti byli často překvapeni, že nepřijela Hedvika v hábitu.

Nyní je paní Hedvika už takřka deset let v důchodu, ale na roky strávené v Charitě vzpomíná s láskou.  Práce pro ni byla obohacující, naučila se být i manažerem, nejen zdravotní sestrou. Všechny problémy se podařilo vždy vyřešit a zvládnout. K srdci ji přirostly kolegyně, se kterými se stále ráda setkává.

Díky tomu, že Domácí zdravotní péče sídlila v klášteře, měla čest se sestrami dominikánkami spolupracovat a setkávat se. Věří, že díky jejich modlitbám se podařilo první těžké roky překonat. Sama ošetřovala převorku kláštera a poznala tak sílu její víry, která pro ni byla obohacující a inspirující.

Je hrdá, že mohla být u zrodu charitních služeb ve znojemském regionu a pomáhat tak všem potřebným. Lidé zde pracují nad rámec svých povinností, není to jen práce, ale i životní poslání.