Milada Odehnalová: Všimni si, že potřebuje pomoc. Všimni si…
1. června 2022 30 srdcí Charity

Milada Odehnalová: Všimni si, že potřebuje pomoc. Všimni si…

pečovatelka, Oblastní charita Tišnov

Z vyučené pánské krejčové a pracovnice v papírně se stala ostřílená pečovatelka. Když se Milada Odehnalová začala starat o seniory, tišnovská Charita měla za sebou pouhý půl rok činnosti. Od té doby uplynulo už dlouhých 14 let.

Péče o druhé, kteří si sami pomoci nemohou, paní Miladu baví. Navíc při práci v terénu se potkává s nejrůznějšími klienty a různí se také péče o ně. Svou práci nepovažuje za výjimečnou. „Je to přece normální. Naše babička mě vždycky nabádala: Všimni si, že potřebuje pomoc. Nečekej, až ti řekne. Všimni si… Teď vím, jak je to důležité,“ říká Milada Odehnalová.

Od lidí, které navštíví, slýchá zajímavé příběhy. Dozvídá se, jak prožívali dětství, jaký byl jejich osud. „To vás vtáhne do jejich života. Třeba jedna paní - byla na pohřbu Masarykovi a také viděla na vlastní oči Hitlera,“ dodává paní Milada. Empatická žena sdílí s klienty a příbuznými jejich starosti, obavy, ale i radost. Mnohdy se stane součástí rodiny. O jednu klientku, která zůstala po mrtvičce na lůžku, se starala dlouhých 8 let.

I když měla paní Milada pracovní nabídky do zahraničí, nakonec zůstala věrná Tišnovsku. „Nechtěla jsem opustit všechny ty lidi, bylo by mně to líto,“ vysvětluje. Přesto je třeba si zároveň udržet odstup a načerpat sílu, aby mohla radost rozdávat dál. Po práci tak tráví čas na zahrádce a nasměje se se svými šesti vnoučaty.