Dětem ze zničené Moravské Nové Vsi udělal radost výlet
20. dubna 2022 Pomoc po tornádu

Dětem ze zničené Moravské Nové Vsi udělal radost výlet

Když obec Vilémovice z Moravského krasu nabídla dětem z obcí postižených tornádem zážitkový den, charitní koordinátorka Renata Dubcová, která žije a aktivně pomáhá v Moravské Nové Vsi, nezaváhala a celý výlet zorganizovala. Diecézní charita Brno zajistila autobus a lidé z vedení obce Moravská Nová Ves připravili pro děti z Vilémovic a představitele obce dárky. Akci podpořil také ředitel Oblastní charity Břeclav, který ji vnímá jako důležitou součást psychosociální pomoci.  

„Ve spolupráci s vedením Základní školy jsme pro tento výlet vybraly děti z deváté třídy,“ vysvětlila koordinátorka. „Především větší děti neměly zatím mnoho příležitostí odjet z obce a užít si svůj kolektiv. Některé nemohly po tornádu odjet ani k prarodičům, protože ti čelili stejným problémům.

Ve Vilémovicích se ke skupině z Moravské Nové Vsi připojily také děti z Ukrajiny, které jsou ubytované v místním komunitním centru. „Komunitní centrum ve Vilémovicích, kde se setkávají dospělí i děti, se nám líbilo, prozatím nám něco takového u nás chybí,“ posteskla si Renata Dubcová.

Na programu zážitkového dne byly, kromě návštěvy Macochy a Punkevní jeskyně, také prohlídka Domu přírody, svezení vláčkem a lanovkou a oběd v hotelu Skalní Mlýn.  Na závěr čekala děti návštěva Muzea speleologie. Důležitým bodem se stal pingpongový turnaj ve Vilémovicích. Před odjezdem dostaly děti dárky a příjemná atmosféra nasvědčovala tomu, že obě obce jsou na začátku nového přátelství, které mohou rozvíjet dál. 

Děti se vracely z výletu nadšené, s dobrou náladou a novou energií. A to je přesně to, co nyní lidé na jihu Moravy potřebují. Mnozí totiž až nyní, s odstupem času, pociťují psychické problémy, doléhá na ně tíživá situace a existenční nejistoty.  S psychickými problémy se potýkají nejen dospělí, ale i děti. Mají také obavu, aby se na ně, v souvislosti s dalšími událostmi, nezapomnělo. „Denně vnímám, jak jsou lidé vděčni za to, že Charita jako jediná organizace s nimi nyní zůstává na místě. Snažíme se jim v rámci našich časových možností pomoci.“ říká na závěr Renata Dubcová. „Za tento den pro děti jsme moc rádi a určitě rádi uvítáme podobné příležitosti.“

Kontakt pro nabídky podpory dětem ze zasažených oblastí:

Renata Dubcová, koordinátorka, tel.: +420 732 686 968, email: renata.dubcova@breclav.charita.cz