Prodej roušek s nápisem PUSU! od brněnského street artisty Tima vynesl Charitě 100 528 korun
3. června 2020 Pro média

Prodej roušek s nápisem PUSU! od brněnského street artisty Tima vynesl Charitě 100 528 korun

Celý květen kupovali Jihomoravané roušky s nápisem PUSU! Pomyslnou májovou pusou přispěli Diecézní charitě Brno částkou 100 528 korun v boji proti šíření nového koronaviru mezi nejohroženějšími. Výtěžek pomůže Diecézní charitě Brno s výdaji na ochranné pomůcky pro klienty i pracovníky, které jen za první měsíce pandemie vzrostly na více než 1 milión korun. Charita se i v době nouzového stavu denně starala o 3 tisíce seniorů, nemocných nebo lidí bez přístřeší.

Iniciativa Šijeme roušky v Brně vyrobila speciální edici roušek v hodnotě 200 korun s nápisem PUSU! Roušky PUSU! hrdě nosily významné brněnské osobnosti. Například herci Divadla Husa na provázku, Bolek Polívka, senátor Zdeněk Papoušek, nebo šéf Psychologického ústavu Akademie věd ČR prof. Tomáš Urbánek. „Výtěžek z prodeje roušek PUSU! má pro nás dvojí hodnotu. První je samozřejmě finanční pomoc, která je pro naše další fungování obrovsky potřebná. Druhá je symbolická podpora, kterou jsme od veřejnosti a iniciátorů projektu Šijeme roušky vnímali. Byla radost potkávat na veřejnosti nebo na sociálních sítích ty, kteří pomáhali Charitě koupí speciální roušky PUSU!“ uvedl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Přímo roušky PUSU! šil v brněnské Industře tým 15 dobrovolníků z iniciativy Šijeme roušky v Brně. Projekt PUSU! vznikl už 15. března 2020 začal se formovat v prostorách divadla Husa na provázku. „Chtěli jsme pomoct nejen materiálně, ale zároveň dál šířit i myšlenky a názory, na které jsme společně naráželi a na které jsme chtěli naší dobrovolnickou prací poukázat. Proto jsme oslovili brněnského street artistu Tima. Timo tak na chvíli přešel od panelákových zdí ke kusu bavlněné látky a naši společnou touhu o univerzální vyslovení sounáležitosti zkoprimoval do jednoho jediného slova. PUSU!“  popsala koordinátorka a spoluautorka projektu Zdeňka Kocábová. „Pusa se stala symbolem toho, co přes roušku není možné vidět. Pusa jako vyslovení názoru, jako slovo podpory, jako polibek, který ani rouška nezastaví,“ dodává Kocábová.

Dvacítku šicích strojů, kterou na práci dobrovolníků darovala společnost Lidl Česká republika, dále využije Charita. „Část strojů už je například v Chráněném bydlení sv. Michaela, kde se dlouhodobě věnujeme lidem s mentálním postižením a autismem. Další putovaly do Chráněného bydlení sv. Anežky, které poskytuje útočiště pro klienty s chronickým zdravotním, duševním, nebo mentálním postižením. Stroje využijí i oblastní Charity v Blansku, Hodoníně, Jihlavě, Znojmě a Třebíči,“ dodal ředitel Haičman.

 

Více informací o projektu: