Startuje aukce komeťáckých deštníků z České! Výtěžek pomůže dětem s PAS a mentálně postiženým
8. ledna 2018 Pro média

Startuje aukce komeťáckých deštníků z České! Výtěžek pomůže dětem s PAS a mentálně postiženým

B r n o - Více než dva měsíce zdobily Českou ulici v centru Brna, nyní pomohou dětem s diagnózou poruchy autistického spektra a lidem s mentálním postižením. Speciální limitovaná edice komeťáckých deštníků putuje do dobročinné aukce, která startuje ve středu 10. října. Tedy ve stejný den, kdy působivá instalace na České ulici končí. Do dražby míří celkem 59 deštníků a také 13 párů umělecky ztvárněných holinek!

Tradiční akce Deštníky na České, za kterou stojí Nadace DRFG, se v letošním roce nesla v modro- bílých barvách na oslavu 13. extraligového mistrovského titulu hokejového klubu Kometa Brno. Brňanům se v obou uplynulých sezónách podařilo vybojovat zlaté medaile a tím se stát nejúspěšnějším celkem české resp. československé hokejové historie. Všechny deštníky proto byly vyvedeny v barvách, které ke Kometě neodmyslitelně patří. Tradiční modro-bílou barvu doplnilo třináct žlutých deštníků symbolizujících všechny mistrovské tituly brněnského klubu.

Speciální limitovaná edice deštníků nyní míří do aukce. Ta startuje ve středu 10. října na webu Sportovniaukce.cz, kde poběží až do pondělí 29. října. Zájemci mohou vydražit 23 modrých a 23 bílých exemplářů se jmény hráčů, kteří pomohli Kometě vybojovat letošní mistrovský titul a jejichž jména jsou vyryta na Poháru T. G. Masaryka pro vítěze hokejové extraligy. Hráčské deštníky doplňuje 13 kusů žlutých deštníků symbolizujících všechna dosavadní prvenství Komety. 

Ke každému „mistrovskému“ žlutému deštníku dostanou úspěšní dražitelé jako dárek speciální umělecky upravené holinky od společnosti Baťa. „Holinky si mohli umělci pomalovat, posprejovat či jakkoli jinak upravit dle jejich fantazie. Tato díla s textem od umělce byla vystavena v naší výloze po celou dobu instalace deštníků na České. Tyto holinky jsme se rozhodli věnovat Nadaci DRFG do aukce, aby pomohly dobré věci,“ uvedla Simona Charvátová ze společnosti Baťa, u jejíž pobočky na České ulici v Brně byly deštníky od srpna do začátku října zavěšeny.

Vyvolávací cena modrých a bílých deštníků je 299,- Kč, žlutých deštníků s holinami pak 499,- Kč.

Výtěžek z aukce pomůže dobré věci. Polovinu vybraných peněz využije Diecézní charita Brno pro Chráněné bydlení sv. Michaela, jež pomáhá vytvořit důstojné podmínky k životu lidem s mentálním postižením a autismem. Druhou půlku pak Nadační fond KOMETA použije na podporu rodin s dětmi, kterým do života vstoupila diagnóza poruchy autistického spektra (PAS).

„Přístřeší a bezpečí, které symbolizují zavěšené deštníky, potřebuje stále mnoho lidí v nouzi. Pomáháme proto různým skupinám nejen k získání střechy nad hlavou, ale především k vytvoření domova. Letos výtěžek dobročinného prodeje deštníků obdrží klienti s mentálním postižením a autismem v Chráněném bydlení sv. Michaela, kteří právě tam nachází nový, plnohodnotný domov,“ sdělil ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

„Jsme rádi, že se letos projekt propojil s hokejovým klubem HC Kometa Brno, a tím i s Nadačním fondem KOMETA, protože se nám díky tomu naskytla možnost navázat spolupráci s Diecézní charitou Brno a společně tak podpořit cílovou skupinu osob s autismem. Nadační fond KOMETA podporuje rodiny s dětmi s poruchou autistického spektra, dětem nabízíme poradenské, asistenční, volnočasové i terapeutické služby. Naší cílovou skupinou jsou děti s diagnózou poruchy autistického spektra do 18 let věku žijící na území Jihomoravského kraje. Bohužel není prozatím v našich silách podporovat i dospělé, jelikož potřeby osob s autismem se věkem mění. Proto velmi oceňujeme, že je zde organizace, která se právě osobám s autismem starším 18 let věnuje. Díky tomuto spojení jsme navíc navázali s Diecézní charitou Brno spolupráci a do budoucna připravujeme společné projekty,“ uvedla Tereza Kučerová z Nadačního fondu KOMETA.

„Snažíme se pomáhat Brnu zpátky na výsluní. Příběh Komety ukazuje, že to jde – i když cesta bývá často zdlouhavá. Barevné deštníky nad hlavami, to je náš impuls pro moravskou metropoli: „Vzhůru, Brno!“ odkázal na komeťáckou hymnu s úsměvem David Macek, ředitel Nadace DRFG.

„Deštníky na ulici Česká jsou úžasným nápadem Nadace DRFG a milým osvěžením centra v letních měsících. Následná aukce limitované edice deštníků pomůže dobré věci a my jsme moc rádi, že jsme u toho mohli být a propojit tak Nadační fond KOMETA s Diecézní charitou Brno, kteří už připravují další společné projekty,“ sdělila Lenka Plšková, obchodní a marketingová ředitelka HC Kometa Brno. 

 Nadace DRFG

Nadace DRFG se zaměřuje především na podporu výuky finanční gramotnosti ve školách a dětských domovech, pozitivní ovlivňování společenského klimatu v Brně a rozvoj církevních aktivit. Podle svého hesla „Všechno začíná setkáním“ propojuje subjekty z různých oblastí a prohlubuje spolupráci s centry excelence v zahraničí.

Více informací na www.drfg-nadace.cz 

Diecézní charita Brno

Diecézní charita Brno pomůže ročně 55 tisícům lidí v nouzi po celém území Jihomoravského kraje a části Kraje Vysočina. Vyvíjí činnost především v oblasti sociální a zdravotní péče, humanitární pomoci či ochrany a podpory lidských práv a svobod. Pomáhá seniorům, lidem bez přístřeší, rodinám a ohroženým matkám, lidem s mentálním postižením a autismem, sociálně znevýhodněným i dalším osobám v nouzi. V Brně a v dalších oblastech nabízí mimo jiné například pečovatelské a ošetřovatelské služby, chráněná bydlení, denní centra a stacionáře.

Více informací na www.dchb.charita.cz 

Nadační fond KOMETA

Nadační fond KOMETA vznikl za účelem pomáhat lidem, kteří neměli v životě mnoho štěstí a potřebují naši pomoc, především rodinám s dětmi, kterým vstoupila do života diagnóza poruchy autistického spektra.

Více informací na www.nadacnifondkometa.cz