35 vysoušečů dnes míří do Zlínského kraje. Pracovníci Diecézní charity Brno je během dnešního dne dopraví lidem, které zasáhla o víkendu blesková povodeň v Sazovicích a Mysločovicích. Pod vodou bylo 40% obydlí v těchto obcích.
„O pomoc právě pro tyto obce nás požádaly Charity v Otrokovicích a Veselí nad Moravou. Ihned jsme zareagovali a vezeme tolik potřebné vysoušeče,” uvedl koordinátor týmu pro mimořádné události Miroslav Doležel. V pohotovosti jsou i další zaměstnanci DCHB, kteří jsou obětem povodní připraveni nabídnout krizovou intervenci nebo psychosociální pomoc. „Očekáváme, že potřeba psychologické pomoci bude v následujících dnech obrovská, protože lidí, které povodně zasáhly, je velké množství,” doplnil výhled na další dny Doležel. Týmy vyrazí, jakmile si jejich pomoc vyžádají Charity, které koordinují pomoc na místě. Tato intenzivní spolupráce mezi jednotlivými Charitami umožňuje poskytovat cílenou a koordinovanou pomoc těm, kterým záplavy vzaly domovy, majetek i klidný život.
Pomoc může každý. Je pouze na nás, jakou formu zvolíme. Jedním z nejrychlejších a nejúčinnějších způsobů, jak přispět, je finanční dar. Na obnovu poničených domovů, základních služeb a zajištění humanitární pomoci je zapotřebí nemalých prostředků a bude to běh na dlouhou trať, který nekončí s opadnutím vody. Rekonstrukce poničených domovů, infrastruktury a základních služeb může trvat měsíce, někdy dokonce i roky. Kromě fyzických škod však povodně po sobě zanechávají hluboké šrámy na duších zasažených obyvatel, které se mohou projevovat strachem a nejistotou ještě dlouho poté. Také zde hrají klíčovou roli organizace, které mají bohaté zkušenosti s dlouhodobou pomocí. Například Charita Česká republika s více než stoletou tradicí pomoci opakovaně ukázala, že v místech katastrof zůstává i dlouho poté, co mediální zájem opadne. Nejenže pomáhá s fyzickou obnovou, ale nabízí i trvalou psychosociální podporu, kterou oběti katastrof často potřebují.