V době, kdy ničivé povodně zasáhly několik měst a vesnic v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a zanechaly za sebou zkázu, přišla rychlá pomoc od mnoha organizací a jednotlivců. Mezi těmi, kteří stáli v první linii pomoci, byla i Charita Česká republika. Na místo vyrazily i krizové interventky z Oblastní charity Hodonín, které poskytovaly nezbytnou podporu a útěchu lidem, kteří ztratili vše, co měli.
Pracovnice hodonínské Charity jsou členkami krizového týmu pro pomoc v mimořádných událostech. Všichni členové týmu měli od pátku 13.9. pohotovost a čekali na pokyny vedení týmu mimořádných událostí Diecézní charity Brno, který vysílá krizové interventy na základě požadavku Integrovaného záchranného systému.
Oblast, kam pracovnice toto pondělí zamířily, byla zajištěná Policí ČR a do ní vpuštěny pouze složky IZS, policie, vojáci a registrovaní dobrovolníci. Všude byli přítomní hasiči včetně dobrovolných hasičů, dobrovolníci a místní obyvatelé, kteří uklízeli škody.
Naše pracovnice dostaly na starost osoby v krizi v obci Velká Kraš, Vidnava a Kobylá nad Vidnavkou. Denně provedly v průměru 5 krizových intervencí. Uvědomovaly si, že v takové situaci je nejdůležitější naslouchat a být oporou. Jedna z prvních věcí, kterou udělaly, bylo otevřít se lidem, naslouchat jejich příběhům a dát jim pocit, že v této těžké chvíli nejsou sami. Pomáhaly jim zpracovat šok a zoufalství, které přišli s touto přírodní katastrofou.
Atmosféra mezi lidmi byla různá. Střídalo se zde velké množství emocí od šoku, stresu, až po hněv. Všudypřítomná byla hlavně únava. Největší obavy mají místní lidé ze zimy, která se pomalu blíží, a z toho, že nestihnou uklidit a vysušit své domovy. Další hrůzu jim nahání možnost dalších záplav. Někteří lidé zažili záplavy už po třetí ve svém životě. Všichni se shodují v tom, že ty letošní byly nejhorší. Velké množství osob také řeší bytovou situaci. Nyní jsou ubytováni v evakuačních centrech. U mnohých domů se jedná o záplavovou oblast, proto je pojišťovny odmítly pro případ povodní pojistit. Je tedy reálné, že postižení lidé nedostanou od pojišťovny peníze potřebné pro opravu jejich domovů. Mnoho z místních by se nejraději přestěhovalo, aby tuto hrůzu už nemuseli nikdy více zažít, ale jejich domy jsou neprodejné právě z důvodu jejich umístění v oblasti ohrožené záplavami.
Jako nejvíce náročnou situaci vnímají naše pracovnice celkovou ničivou sílu vodního živlu a obrovské území, které bylo povodní poškozeno nebo zcela zničeno. Při přejezdech na místa krizových intervencí narážely na sesuté mosty, rozbité neprůjezdné cesty, a tak měly často problém se na dané místo vůbec dopravit. Ve vzduchu je bezmoc, kterou lidé cítí. Zejména ti, jejichž domovy byly zaplaveny už poněkolikáté. Těmto lidem dochází síly k tomu si znovu svá obydlí opravit.
Ve srovnání s tornádem na jižní Moravě, při kterém obě pracovnice pomáhaly, vnímají povodně jako horší zejména v tom, jak velké území bylo zasaženo a jak velký počet domů byl zničen. V době jejich pobytu na místě začaly probíhat první demolice domů, které byly zničeny nejvíce, pohled na to byl velmi bolestivý.
Velmi kladně hodnotí obě práci a přístup Hasičského záchranného sboru, jejichž koordinátorka naše pracovnice řídila a byla jim velkou oporou po celou dobu jejich pobytu v Jeseníku. Kladla důraz na důležitý odpočinek a potřebu jídla a pití krizových interventů. Úzká spolupráce hasičů, Českého červeného kříže a ostatních neziskových organizací byla vysoce profesionální a patří jim velký dík a obdiv. Další velké poděkování patří Charitě Jeseník a Dennímu stacionáři Šimon za poskytnuté ubytování.
Ve středu večer po třech dnech strávených v Jeseníku, přijely obě domů ke svým rodinám, plné emocí, které budou ještě dlouho v sobě zpracovávat. Shodně uvádějí, že jejich první noc doma klidná nebyla a hrůzy způsobené povodněmi, mají stále před očima.
Budoucí pomoc zasaženým oblastem spatřují v tom, aby pomáhající lidé setrvali, aby byly dostatečné zásoby materiální pomoci a dostatečné množství dobrovolníků. Pomoc krizových interventů na místě bude jistě třeba ještě několik týdnů, jelikož lidé si budou postupem času stále více uvědomovat situaci, ve které se nachází a jejíž řešení není snadné. Obě doufají, že se pomoc dostane i představitelům postižených obcí, kteří jsou již nyní na pokraji svých psychických a fyzických sil.
Práce krizových interventů je pro oběti povodní naprosto zásadní. Poskytly jim okamžitou psychologickou a sociální pomoc, ale především emocionální podporu, naději a pocit, že na své trápení nejsou sami. Jejich obětavost a empatie pomohly mnoha lidem překonat jednu z nejtěžších životních zkoušek, kterou si dokážeme představit. Díky nim nebyly oběti povodní jen číslem ve statistice, ale lidmi, o které bylo postaráno. V současné době v zasažené oblasti působí další 4 krizoví interventi z brněnské diecéze, kteří zde budou místním nadále poskytovat psychosociální pomoc.
Mgr. Michaela Skalová, pracovnice propagace, Oblastní charita Hodonín