I děti musí vědět, co se děje
5. října 2023 Koláč pro hospic články

I děti musí vědět, co se děje

Radka Kuncová působí v blanenské Charitě léta, v současnosti je zástupkyní ředitele Oblastní charity Blansko za zdravotní služby a vedoucí ošetřovatelské služby. Stála u zrodu Mobilního hospice sv. Martina. Jak lidé vnímají hospicovou péči a co podle ní v regionu schází? Dozvíte se v rozhovoru.

Sbírka Koláč pro hospic se v regionu stala už tradicí. Kam se za 13 let svého fungování v regionu hospic posunul a jak pomůže letošní výtěžek sbírky?
Před 13 lety jsme začínali hospic s jednou sestrou, jedním autem, dvěma klienty. Dnes má náš tým 6 zdravotních sester, spolupracuje s námi 10 lékařů. V jednom čase jsme schopni se postarat o 18 klientů, kterým zajišťujeme nonstop pohotovost. O hospic také roste zájem, nestává se, že bychom měli nedostatek klientů.
Letošní výtěžek chceme použít na obnovu přístrojů, které v hospicové péči pomáhají pacientům. Tím, jak roste kapacita služby, jsou některé přístroje využívané téměř denně. Jedná se například o oxygenátory na pomoc při dýchání nebo dávkovače léků, které kontinuálně dávkují nemocným lidem léky pod kůži.
 
Co se podle vás v poslední době povedlo?
Za velký úspěch považuji otevření Poradny pro pozůstalé Křídla vážky. Rádi bychom, aby ji víc využívali i lidé, kteří nemají s hospicem zkušenost. Nezáleží na tom, jestli ztratili někoho blízkého před rokem nebo před patnácti lety. Čas sice bolest překryje, ale úplně nezhojí. A někdy je potřeba s ní pomoci i po delší době. 
 
Jaké jsou silné stránky hospicového týmu?
Náš hospicový tým se stále vzdělává a profesionalizuje. Postupně také dokupujeme přístroje, které usnadňují péči o pacienty. Jedná se například o mobilní ultrazvuk, díky kterému můžeme ultrazvukově vyšetřit pacienta přímo u něho doma.
Jako jednu ze silných stránek našeho hospice vidím to, že jsme stálý, stabilní tým. Dokážeme spolupracovat a vzájemně se podpořit, jsme provázáni s lékaři v regionu.
 
Co v oblasti hospicové péče v našem regionu chybí?
Vnímáme, že v regionu chybí dětský hospic. Je otazník, jakým způsobem do této problematiky vstoupit a jestli vůbec. Dětská paliativa není jen péče o onkologické pacienty, jak se obecně traduje, ale hlavně péče o děti s degenerativními a neurologickými nemocemi. Jedná se o dlouhodobou práci s celými rodinami, která může trvat i několik let. A to vše pak stojí a padá na kvalitním personálu, spolupráci dětských lékařů atd.
 
Co si vlastně mají lidé představit, když se v souvislosti s charitním mobilním hospicem mluví o komplexní hospicové péči? 
Lidi s těžkým onemocněním a jejich blízké doprovázíme od zavedení hospicové péče až do doby, kdy naši pomoc potřebují. Jedná se o komplexní péči, kdy na první návštěvu do rodiny přijíždí vedle zdravotníků i sociální pracovnice a psycholožka. Prostřednictvím poradny pro pozůstalé nabízíme také pomoc po odchodu blízkého, a to nejen klientům hospice.
Je to zajímavé, jak lidé třeba psycholožku nechtějí a když pak zažijí citlivý, lidský přístup, leckdy to pomůže prolomit bariéry v rodinách. Často například rodiče dětem neříkají pravdu. Chtějí je ochránit. Jenže děti si pak za smutek rodičů můžou klást vinu. Nejhorší stavy se totiž odehrávají v hlavě, když chybí informace o tom, co se skutečně děje. A s tím právě dokážeme pomoci. 
 
Radka Kuncová byla hostem i podcastu ChariTALK. Umírání a smrt je v naší společnosti stále tabu. „Víme, jak se postarat o člověka, který přemýšlí o sebevraždě. Ale už neumíme pracovat s pečujícími a personálem, kteří se o člověka, který si chce vzít život, starají." Poslechněte si tento díl o smutném tématu, ale otevřeně a přirozeně, protože ať chceme nebo ne, smrt je součástí našeho života. Přijde i otázka, zda je umírání snazší pro věřícího člověka. Celý rozhovor najdete na youtube.
 

Přispějte do sbírky Koláč pro hospic online
a podpořte Charitu v péči o umírající

Klikni a přispěj

Za váš dar na vás čeká odměna v podobě mini ebooku
s recepty na lahodné koláče od známých foodblogerů.