Tři králové přinesou radost a požehnání do roku 2023
29. prosince 2022 Aktuality z Tříkrálovky

Tři králové přinesou radost a požehnání do roku 2023

Tříkrálová sbírka startuje již 1. ledna a spolu s ní vyrazí do ulic v Jihomoravském kraji a části kraje Vysočina tisíce koledníků. Dárcům přinesou požehnání do nového roku a možnost přispět na pomoc lidem v nouzi. Sbírka bude trvat od 1. do 15. ledna, a i tentokrát je možné se zapojit i online.

„Tříkrálová sbírka neodmyslitelně patří k začátku roku a nejinak je tomu i letos, kdy se uskuteční dvacátý třetí ročník. Cílem sbírky je šířit radost a boží požehnání a vykoledovat příspěvky pro lidi v nouzi. Srdečně děkujeme všem, kdo se do sbírky zapojují,“ uvedl Oldřich Haičman, ředitel Diecézní charity Brno.

V brněnské diecézi sbírku zahájí tradiční slavnostní požehnání. To udělí koledníkům v pondělí 2. ledna brněnský biskup Pavel Konzbul v katedrále sv. Petra a Pavla. V následujících dnech kolednické skupinky vyrazí do ulic brněnské diecéze. Návštěva koledníků ale není jediný způsob, jak mohou lidé do sbírky přispět. Dárci mohou přispívat i do online kasičky na webu www.trikralovasbirka.cz. Peníze na pomoc potřebným mohou lidé zaslat i na sbírkový účet: 66008822/0800, variabilní symbol pro pomoc v brněnské diecézi je: 777960000.

Jako poděkování nejen pro koledníky odvysílá Česká televize tradiční Tříkrálový koncert. Přímý přenos z Městského divadla v Brně mohou diváci sledovat na programu ČT1 v neděli 8. ledna od 18 hodin. Letos se mohou těšit na vystoupení třebíčské kapely Like-It, zpěvačky Kateřina Marie Tiché nebo Adama Mišíka. Nejen během koncertu mohou diváci přispět dárcovskou DMS.

Tříkrálová sbírka v Brně

V Brně budou pro dárce připraveny dva stánky v centru města. „Od 3. do 6. ledna 2023 mohou lidé potkat tři krále a přispět těm nepotřebnějším ve speciálních tříkrálových stáncích. Ty budou na ulici Česká a u Hlavního nádraží před KFC,“ přiblížil Oldřich Haičman. 

Ve středu 4. ledna 2023 se mohou Brňané těšit na tradiční Tříkrálový průvod s velbloudy. Tři králové vyrazí v 16 hodin na velbloudech od katedrály sv. Petra a Pavla, aby se poklonili Jezulátku na Dominikánském náměstí. S průvodem a živou hudbou projdou přes Zelný trh, Masarykovu ulici a náměstí Svobody. Na Dominikánském náměstí kromě živého betléma bude na návštěvníky čekat hudební program, ve kterém vystoupí Musica Felix a pěvecký sbor Kohútek. Ve stánku brněnské Charity mohou lidé přímo na místě přispět do Tříkrálové sbírky.

Jak sbírka pomáhá

Peníze z Tříkrálové sbírky tradičně pomáhají Charitě pečovat o nemocné, handicapované, seniory, matky s dětmi v tísni a další sociálně potřebné. „V Brně chceme bezbariérově upravit prostor dvora u budovy pro klienty bez domova či přispět na nákup auta pro zdravotní sestry, které navštěvují klienty v jejich domovech.  V Domově pokojného stáří Kamenná z Tříkrálové sbírky pořídíme speciální koupací lůžko pro seniory. Myslíme také na konkrétní pomoc lidem prostřednictvím Charitní záchranné sítě,“ dodal ředitel Haičman.

Více informací
Informace o Tříkrálové sbírce v brněnské diecézi: https://dchb.charita.cz/trikralova-sbirka/
Informace o Tříkrálové sbírce v Brně: https://brno.charita.cz/trikralova-sbirka/
Facebook: https://www.facebook.com/Charita.Brno
Instagram: https://www.instagram.com/charita_brno/
Twitter: https://twitter.com/Charita_DCHB