Hospicová péče si mě našla
21. října 2021 Koláč pro hospic články

Hospicová péče si mě našla

Renata Sedláčková pracuje v Mobilním hospici sv. Martina v Blansku. Její cesta do hospice vedla přes 
vlastní zkušenost s péčí o umírajícího tatínka. Svůj prožitek s odcházením už pět let předává charitním klientům.

První setkání Renaty s hospicovou péčí bylo při studiu na vyšší odborné škole. Pro změnu oboru a studium se původem inženýrka rozhodla až v dospělosti. V posledním ročníku sociální školy, když se zdravotní stav jejího tatínka zhoršil, vyhledala právě Mobilní hospic sv. Martina. Zkušenost s domácí péčí o umírajícího tatínka ji hluboce zasáhla. „Z mobilního hospice okamžitě přijeli a pomáhali nám. Ještě ten den tatínka ošetřili a pak nám byli k dispozici nonstop, každý den. Setkala jsem se s nesmírně lidským přístupem a ochotou pomoci,“ popisuje vděčně Renata.

Sama vnímá, že hospicová péče dokáže klientům a jejich rodinám nabídnout maximální podporu a doprovázení. „Bylo pro mě hodně důležité, že jsme se s tatínkem mohli doma rozloučit, vše důležité si říct. I vědomí, že poslední dny prožil v klidu a obklopen nejbližšími, mi hodně pomáhá. Jsem upřímně ráda, že se nemusím trápit otázkou, jaký byl jeho poslední okamžik. Podobně to cítí i mnozí pozůstalí, kteří jsou klienty našeho hospice,“ vzpomíná Renata

Krátce po dokončení studia začala Renata pracovat pro Mobilní hospic sv. Martina, který jí pomáhal právě v péči o tatínka. Vnímá, že do své práce může přinášet i prožité osobní zkušenosti. „Vím, jak se lidé cítí a co prožívají. Dokážu jim proto poradit a třeba i sdílet bolest. Jsou i velmi silné okamžiky,“ říká. A není na to sama. Celý pomáhající tým tvoří lékař, zdravotní sestry, sociální pracovník, duchovní a psycholog. 

O nevyléčitelně nemocné a umírající se stará už pět let. Náročnost své profese ale nevnímá. „Myslím, že moje práce je i moje poslání. Našla jsem se v tom. Naplňuje mě, když se povede, že člověk opravdu odejde v klidu a netrpí. Navíc máme úžasný kolektiv, ve kterém si pomáháme a vzájemně se podporujeme,“ dodává skromně.

Podpořte i vy péči o umírající ve sbírce Koláč pro hopspic.

Přispějte online do konce října 2021 na číslo sbírkového účtu:

42 00 06 59 31/ 6800 

Děkujeme!