Tradiční sbírka Koláč pro hospic bude 7. října 2020
1. října 2020 Pro média

Tradiční sbírka Koláč pro hospic bude 7. října 2020

Ve středu 7. října 2020 pořádá Diecézní charita Brno tradiční sbírku a osvětovou akci Koláč pro hospic. Na webu www.kolacprohospic.cz a ve stanech po Jihomoravském kraji a v části Vysočiny Charita veřejnosti nabídne informace o domácí neboli mobilní hospicové péči. Domácí hospicová péče pomáhá nevyléčitelně nemocným strávit poslední okamžiky s blízkými lidmi a v prostředí, kde prožili celý život. Zájemci mohou podpořit rozvoj domácí hospicové péče darem (doporučená výše daru je 40 korun) do charitní kasičky, za který Charita dárce odmění lahodným koláčem. Sbírku v letošním roce mediálně podporuje i vítězka televizní soutěže Peče celá země Petra Burianová.

Podrobné informace o hospicové péči Charity i o sbírce najdete na webu www.kolacprohospic.cz. „Na webových stránkách www.kolacprohospic.cz najdou lidé informace o deseti domácích hospicích, které provozuje Charita. Mohou si také vybrat, který konkrétní hospic chtějí svým darem ve sbírce podpořit,“ vysvětlil ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Stánky najdete v centru Brna, v Blansku, Břeclavi, Hodoníně, Jihlavě, Rajhradě, Tišnově, Třebíči, Znojmě a na Žďársku.

Osobní pozvánka herce Jana Čenského na Koláč pro hospic

 

Získané peníze využije Diecézní charita Brno k rozvoji hospicové péče. „Každý vedoucí rozhodne o konkrétním účelu. Obecně lze říct, že vždy využijeme finanční příspěvek na nákup zdravotnického materiálu, léčiv či převazového materiálu, který nám umožní zvyšovat kvalitu hospicové péče,“ řekla hlavní koordinátorka kolegia hospicové péče Radka Kuncová.

Zájem o domácí hospicovou péči Charity dlouhodobě roste. V roce 2015 pomáhala Charita 317 nevyléčitelně nemocným v domácím prostředí, v roce 2019 pečovala desítka charitních hospiců dokonce o 755 umírajících. Pro rozvoj domácí hospicové péče hovoří také stárnutí populace nebo náročnost provozu pobytových služeb. I počátek pandemie koronaviru ukázal, že naše společnost potřebuje nová řešení, která budou založena na flexibilitě a otevřenosti. „Právě takovým je i služba domácího hospice s podporou neformální péče. Pokud znovu zasáhne koronavirová krize, péče v domácím prostředí v době pandemie bude jednodušší a levnější než v pobytových službách,“ doplnil ředitel Haičman.

Příběh z praxe Domácího hospice sv. Lucie

O nevyléčitelně nemocné pacienty v Brně se stará Domácí hospic sv. Lucie. Lékař a zdravotní sestry hospice pomáhali téměř dva měsíce i rodině pana Karla, kterému bylo diagnostikováno nevyléčitelné onemocnění. Pan Karel se v nemocnici necítil dobře a přál si strávit poslední chvíle života doma, mezi blízkými. Jeho přání se snažila splnit celá rodina, která nejvíce ocenila, jak mohla zkušeností s umíráním tatínka dozrát a jak je životní zkouška stmelila. Pana Karla denně navštěvovala zdravotní sestra a jednou týdně i lékař. Zdravotníci se především snažili tišit bolesti, které nemocného trápily. Díky práci Domácího hospice sv. Lucie dokázala rodina doprovodit svého blízkého v posledních chvílích života. (Pro zachování anonymity bylo změněno jméno.)